Szukaj

RCM-28 - PowerH

Asortyment

Wzmacniacze PowerH

Wzmacniacze serii PowerH otworzyły nowy rozdział w technologii konstruowania wzmacniaczy o dużej mocy. Są one kolejnym kamieniem milowym w ponad 60-letniej historii marki DYNACORD, pełnej bogatych tradycji i doświadczeń, również w zakresie projektowania oraz produkcji wysokiej klasy wzmacniaczy mocy.

Wymagania, jakie dzisiejszy użytkownik stawia przed nowoczesnymi wzmacniaczami mocy, są olbrzymie. Najczęściej oczekuje się, by stanowiły one kombinację takich cech, jak: bardzo duża moc wyjściowa, jak najbardziej zminimalizowany ciężar własny, doskonała, bezkompromisowa jakość brzmienia, bezwarunkowa niezawodność, możliwość zdalnego monitorowania, zmiany parametrów pracy, a także przystosowanie do współpracy z siecią.

Aby wzmacniacz był w stanie oddawać na wyjściu moc rzędu 2500 W przy 4 Ohm lub 3500 W przy 2 Ohm, musi być zdolny do dostarczania napięcia o szczytowych wartościach w zakresie 180V i 200 V. Warunek ten ogranicza liczbę możliwych topologii do dwóch: Klasa D oraz Dynacord (Linear Grounded Bridge) Klasy H.

Po przeprowadzeniu szeregu badań dział konstrukcyjny firmy Dynacord zadecydował ostatecznie przeciwko zastosowaniu Klasy D. Z uwagi na wykorzystanie rozwiązania PWM (Pulse Width Modulation) jest to bardzo atrakcyjna konstrukcja, charakteryzująca się wysoką efektywnością działania oraz niskim ciężarem własnym urządzeń. Jej dużym mankamentem jest natomiast spory zakres zniekształceń, które są wyraźnie zależne od zmian obciążenia w danym zakresie częstotliwości, skutkując niepożądanym efektem przebarwienia dźwięku na wyjściu wzmacniacza.

Rozwiązanie „push-pull” zastosowane w Klasie H było akceptowalnym rozwiązaniem z uwagi na wysoką jakość przetwarzanego dźwięku, które sprawdzało się znakomicie w wielu wzmacniaczach marki Dynacord. Niestety rozwiązanie to jest możliwe tylko w przypadku wzmacniaczy o maksymalnym poziomie wyjściowym do 1500 W / 4Ω. Ograniczeniem rozwiązania „push-pull” Klasy H, było niebezpieczne zbliżenie się do napięcia 250V, specyfikowanego dla wielu tranzystorów audio, a także ograniczenie wynikające z napięcia przebicia złącza w typowych bipolarnych tranzystorach mocy. Przekroczenie przez krótki okres czasu specyfikowanych, szczytowych wartości napięcia, prowadzi nieuchronnie do uszkodzenia tranzystorów w stopniach końcowych wzmacniacza. Użycie “egzotycznych” tranzystorów o napięciu 350V było rozwiązaniem nie do przyjęcia, z uwagi na ich zachowanie przy drugim przebiciu złącza, na ich wydajność, a także ich dostępność. W związku z tym, wyższa moc wymagała nieco innych rozwiązań.

Konstrukcja Dynacord’ a Linear Grounded Bridge (zastosowana np. w L 2400/P 3000) udowodniła na przestrzeni lat, zarówno swoją wysoką niezawodność, jak też i doskonałe możliwości brzmieniowe.

Opis w prasie:
H5000 test

    • H 2500

    • Model: H2500
    • Wzmacniacz klasy H z możliwością zdalnego sterowania przy pomocy IRIS Net.
    • H 5000

    • Model: DCD D113052
    • Wzmacniacz klasy H z możliwością zdalnego sterowania przy pomocy IRIS Net.