Szukaj

Aktualności

Sortowanie

20.03.2017.

CODA Audio na Paradzie z okazji Święta Narodowego Singapuru

W sierpniu 2016 na Stadionie Singapore Sports Hub, o pojemności 55 tysięcy widzów, odbyła się Parada z okazji 51 Święta Narodowego Singapuru. Obiekt ten słynie zarówno z trudnej i wymagającej akustyki, jak i z największego kopułowego dachu na świecie. To niecodzienne wydarzenie jakim jest Parada z okazji Święta Narodowego w dużej mierze opiera się na dźwięku, oświetleniu i technologii video, dlatego też nie ma miejsca na kompromisy. Projektowanie systemu nagłośnienia dla każdej z dotychczasowych ośmiu Parad nadzorował Shah Tahir, wysoce doświadczony niezależny konsultant do spraw akustyki. Tegoroczna Parada odbywała się jednakże na tym stosunkowo nowym stadionie narodowym Singapuru, pod nadzorem i auspicjami wojska. Tahir zdecydował się na zastosowanie systemu CODA Audio AiRAY dla zapewnienia niezbędnej skuteczności i precyzji pokrycia dźwiękiem.

W celu zapewnienia systemu nagłośnienia z jak największą kontrolą kierunkowości dźwięku oraz aby zminimalizować odbicia w zakresie ogromnej kopuły, firma The Show Company, specjalizująca się w integracji obiektów stadionowych, zainstalowała 24 grona, zawierające 128 zestawów głośnikowych AiRAY. Tahir brał pod uwagę kilka opcji, ale połączenie mocy i kompaktowego charakteru AiRAY okazało się najlepszym rozwiązaniem. Rygorystyczne ograniczenia w zakresie wagi, spowodowane ogromną ilością sprzętu technicznego zainstalowanego już na dachu, spowodowały, iż lekka waga zestawów głośnikowych okazała się niezwykle istotnym czynnikiem,  pozwalającym na uzyskanie  wymaganego certyfikatu bezpieczeństwa. Zamontowane na stałe krzesełka poniżej wyznaczonych punktów zawieszenia okazały się dodatkową przeszkodą. Siedzenia poniżej dźwigów nie mogły zostać usunięte, w związku z czym ekipa TSC musiała podnieść na miejsce ponad 100 głośników przed ich podłączeniem. W tych okolicznościach 40 kilogramowe głośniki AiRAY okazały się zbawienne pod względem obsługi, a w rezultacie redukcji czasu realizacji. W rogach po jednej stronie stadionu zainstalowano 56 mniejszych systemów CODA Audio ViRAY, jako uzupełnienie AiRAY, w celu zapewnienia optymalnego równomiernego pokrycia dźwiękiem.

Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem. Szczegółowe przygotowania, doświadczenie oraz ogromna wiedza ekspercka w połączeniu z przełomowymi rozwiązaniami CODA Audio w zakresie technologii zespołów głośnikowych,  zapewniły znakomitą jakość dźwięku zarówno podczas wykonań orkiestrowych, akustycznych, jak i elektronicznych. W przypadku tak prestiżowego wydarzenia nie było miejsca na nic innego jak tylko na doskonałość, a system AiRAY po raz kolejny pokazał dokładnie dlaczego skupia na sobie uwagę i wzbudza tak duże zainteresowanie.

Paul Ward  Dyrektor Marketingu CODA Audio wyraził wielką satysfakcję:
„To był prawdziwy test dla wszystkich osób związanych z zakresem akustyki. Wyzwania akustyczne na stadionie Sports Hub były dobrze znane, a szereg innych restrykcyjnych aspektów dodatkowo komplikowało sytuację. To wydarzenie stanowi najważniejszy dzień roku w Singapurskim kalendarzu narodowym, w związku z czym presja osiągnięcia rezultatów była ogromna. Było wielu sceptyków, którzy głośno wyrażali swoje wątpliwości odnośnie tego czy w ogóle dobre nagłośnienie na tym obiekcie było możliwe do osiągnięcia, ale AiRAY w rękach doskonałej ekipy spełnił, a nawet przewyższył oczekiwania w stosunku do tego wyzwania.”