Szukaj

Aktualności

Sortowanie

15.09.2008.

Dźwiękowy System Ostrzegawczy TOMMEX na torze kolarskim w Pruszkowie

Welodrom w Pruszkowie to pierwszy kryty tor kolarski w Polsce. To jednocześnie jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Powierzchnia obiektu wynosi 10 tys. metrów kwadratowych, nawierzchnię toru wykonano z sosny syberyjskiej, a trybuny mogą pomieścić łącznie 3000 widzów. Charakterystyki welodromu z Pruszkowa stawiają go w czołówce tego typu obiektów na świecie.

Nagłośnienie welodromu było jednym z największych wyzwań TOMMEX w ostatnich latach. Niespotykana dotąd w Polsce konstrukcja budowli oraz specyficzne materiały, z których wykonano tor, sprawiły że jedynym punktem odniesienia stały się instalacje zagraniczne.

System nagłośnienia priorytetowo pełni funkcję dźwiękowego systemu ostrzegawczego, który można wykorzystywać do funkcji komercyjnych: odtwarzanie muzyki, komentarz spikerski. Takie rozwiązanie było możliwe dzięki zastosowaniu modułowego systemu DSO APS-APROSYS PL (g+m elektronik ag) w połączeniu z rekomendowanymi przez CNBOP głośnikami Community. Produkty g+m pozwoliły na połączenie funkcji Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego z funkcją komercyjną co znacznie obniżyło koszty całego systemu. Wybór Community podyktowany był wyspecjalizowaną charakterystyką głośników. Zaprojektowane pod kątem obiektów sportowych głośniki cechuje: trwała konstrukcja, odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz znakomita skuteczność akustyczna. Community rozwiązuje znakomitą część problemów z jakimi styka się projektant nagłośnienia w obiekcie sportowym. Sercem systemu została konsola Midas Venice. Wybór sprawdzonych urządzeń gwarantował trwałość i niezawodność systemu. Specjalne pomiary akustyczne na obiekcie oraz komputerowe symulacje pozwoliły rozmieścić głośniki w taki sposób by możliwie wyeliminować niepożądany efekt pogłosu, będący naturalną częścią środowiska w dużej hali sportowej.

Impreza otwarcia, której towarzyszyły mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym była pierwszym sprawdzianem systemu nagłośnienia. Swoją obecnością imprezę uświetniły takie osobistości jak: Mirosław Drzewiecki Minister Sportu i Turystyki, Piotr Nurowski Prezes Komitetu Olimpijskiego, Czesław Lang jeden z najznakomitszych kolarzy szosowych i torowych w historii Polski, Maja Włoszczowska srebrna medalistka z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz wielu innych.

„Welodrom w Pruszkowie to najważniejsza inwestycja w Polskim kolarstwie torowym. Obiekt jest wizytówką Polski na międzynarodowej arenie sportu. Mimo wysoko postawionej poprzeczki zachowaliśmy rozsądek i krok po kroku zaczęliśmy realizować system nagłośnienia w myśl zasady „Od projektu do produktu”.” – stwierdza Wojciech Zieliński (kierownik projektu).

System nagłośnienia na pruszkowskim welodromie spełnił wszystkie wymagania inwestorów. Dźwięk w trakcie uroczystości otwarcia oraz zawodów był spójny, czytelny i co najważniejsze miły dla ucha.

W skład systemu nagłośnienia wchodzą następujące komponenty:
– system DSO g+m elektronik: APS APROSYS-PL
– głośniki Community: R2.474 8szt.
– głośnik Community: R2.94 1szt.
– głośniki Community: WET 2W8T 2szt.
– konsola miksująca Midas: Venice 160 1szt.

Opis instalacji w prasie:
Akustyka_Obiektow_Sportowych