Szukaj

Aktualności

Sortowanie

18.06.2014.

Nagłośnienie Dynacord w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie

7 maja 2014 r., do użytku mieszkańców położonego 40 km od Warszawy Tarczyna, oddany został budynek pełniący funkcję Gminnego Ośrodka Kultury. W budynku oprócz dużej sali widowiskowej ze sceną mieści się również biblioteka, czytelnia multimedialna oraz część referatów Urzędu Miasta. To najnowocześniejszy obiekt w regionie i zarazem nowa wizytówka miasta.

Gminny Ośrodek Kultury wzbogacił się o mieszcząca 200 osób salę widowiskową ze sceną wraz z całą niezbędną infrastrukturą. System nagłośnienia sali podzielony został na trzy części: nagłośnienie frontowe, monitory i nasłuch akcji scenicznej w garderobach.


Nagłośnienie frontowe:
Pierwotna koncepcja zakładała, iż główny system nagłośnienia będzie składał się z sześciu zestawów głośnikowych, jednak w związku ze zmianą projektu, lub  co ważniejsze wysokości widowni, zadecydowano o dołożeniu kolejnych dwóch zestawów, wszystkie oparte o serię VarliLine firmy Dynacord. W ramach głównego systemu pracują zestawy VL212, VL122 (downfill), VL262 (frontfill) i SUB28, stanowiące wsparcie zestawów głównych w zakresie małych częstotliwości. Do zasilania systemu nagłośnieniowego użyto pięciu wzmacniaczy PowerH 2500 z zainstalowanymi procesorami RCM26. Zestawy VL212 i VL122 pracują z podziałem aktywnym w trybie bi-amp, natomiast VL262 są dzielone pasywnie. Dzięki użyciu wzmacniaczy PowerH możliwe było w wykorzystanie presetów z filtrami FIR oraz obsługa poprzez sieć Iris-Net.

Monitory:
Z uwagi na duże znaczenie jakości monitorów, zdecydowano się na zastosowanie ośmiu wysokiej klasy monitorów Dynacord CXM15 oraz dwóch VL62. Są one instalowane zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym z bieżących potrzeb akcji scenicznej. Monitory zasilanie są z kolejnych trzech wzmacniaczy PowerH 2500 z RCM26. Tu również zastosowano presety z wykorzystaniem filtrów FIR i sterowaniem poprzez Iris-Net.

Nasłuch akcji scenicznej w garderobach:
Ten nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt musi spełniać najwyższe standardy pod każdym względem. W każdej garderobie zainstalowane zostały, po jednej sztuce, głośniki Dynacord WL90. Głośniki zainstalowano dla komfortu artystów, aby byli na bieżąco z akcją na scenie oraz ze względów bezpieczeństwa. Głośniki zasilane są z amplimiksera ic audio Mx-Amp 60T. Sygnał do niego trafia z konsolety frontowej, a także z mikrofonu umieszczonego na sali, i po obróbce jest wysyłany do garderób.

Elementy dodatkowe:
Ponieważ projekt obejmował całość systemu nagłośnienia, nie mogło zabraknąć także elementów dodatkowych, niezbędnych do poprawnego funkcjonowania systemu. Dostarczona została, zdobywająca coraz większą ilość zwolenników, konsoleta Behringer X32 wraz z dwoma stageboxami Behringer S16. Konsoleta została zainstalowana w specjalnie do tego celu wydzielonym miejscu na widowni, natomiast S16 zainstalowane zostały w skrzyniach na scenie. Komunikacja pomiędzy S16 a X32 odbywa się za pomocą skrętki cat. 5E i protokołu AES50. Dodatkowo pomiędzy stanowiskiem realizatora a sceną  poprowadzono 8 parowy multicore AES/EBU, aby uniknąć nadmiernego konwertowania sygnału. Główny system nagłośnienia połączony został z X32 właśnie poprzez protokół AES/EBU.

Uzupełnienie instalacji stanowią dodatkowe skrętki cat. 5E, wykorzystywane między innymi dla potrzeb sieci Iris-Net, dzięki której można sterować i zarządzać systemem nagłośnienia z poziomu komputera PC.

Całkiem pokaźną listę stanowią również mikrofony, których w sumie wraz z systemami bezprzewodowymi dostarczono 43 sztuki.

Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie dołączył do stale powiększającej się listy ośrodków kultury wyposażonych w urządzenia na miarę XXI wieku, gdzie zarówno artyści jak i realizatorzy będą mogli doświadczyć pełnego komfortu pracy.

Całościowy projekt budowy GOK opracował olsztyński Miastoprojekt, z dyrektorem Andrzejem Lisowskim na czele, natomiast wykonawcą został bydgoski EBUD.