Szukaj

Aktualności

Sortowanie

17.11.2014.

System nagłośnienia Dynacord w Sokołowskim Ośrodku Kultury

We wrześniu br. wraz z zakończeniem przebudowy i modernizacji Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim firma Tommex dostarczyła do SOK sprzęt marki Dynacord. Zakres prac budowlanych przewidywał odnowienie całego budynku w tym m.in. przebudowę sali widowiskowo-kinowej wraz ze sceną, budowę sali baletowej, stworzenie galerii i dostosowanie budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakup i uruchomienie aparatury nagłaśniającej zostało jednak całkowicie wyłączone z zakresu budowlanego i było prowadzone niezależnie. Pozwoliło to na dokładne określenie wymagań i parametrów jakie sprzęt musi spełniać, a tym samym uniknięcie dostaw najtańszego, czy przypadkowego sprzętu. W ramach wspomnianego remontu wykonano jedynie okablowanie pod przyszłą aparaturę.

Do SOK zostało dostarczonych w sumie pięć niezależnych systemów nagłośnienia: system nagłośnienia sali widowiskowej, system plenerowy, system monitorowy oraz nagłośnienia galerii i holu.

System nagłośnienia sali widowiskowej

Sala widowiskowo-kinowa posiada 377 miejsc. Składa się z dwóch części: części głównej i balkonu. Do jej nagłośnienia zastosowano nowoczesne i dyskretne zestawy głośnikowe serii Vertical Array. Na system składa się w sumie 8 zestawów głośnikowych. W części głównej pracują dwa, zawieszone po lewej i prawej stronie zestawy DYNACORD TS400, wspomagane przez dwa wbudowane w scenę subwoofery DYNACORD PSE215 oraz dwa DYNACORD TS100, pracujące na scenie jako front-fill. Balkon nagłaśniają dwa podwieszone DYNACORD TS200. Do zasilania oraz sterowania powyższym systemem służą 2 procesory DYNACORD DSP 600 oraz 4 wzmacniacze DYNACORD LX2200, co pozwala na jego pełną kontrolę.

Wszystkie zestawy głośnikowe pracują w oparciu o dedykowane filtry FIR. Kontrola nad systemem jest sprawowana za pośrednictwem oprogramowania IRIS-NET.

System koncertowy

System koncertowy bazuje na zmodyfikowanym systemie DYNACORD COBRA 4. W jego skład wchodzą: 4 zestawy głośnikowe DYNACORD COBRA 4TOP, 2 zestawy DYNACORD COBRA 4FAR, oraz 8 subwooferów DYNACORD VARILINE SUB28. Do zasilania zestawów głośnikowych służą odpowiednio 4 wzmacniacze DYNACORD LX3000 dla SUB28 oraz 3 wzmacniacze DYNACORD LX2200 dla kolumn serii COBRA. Za obróbkę sygnału odpowiadają dwa procesory DYNACORD DSP 600, wyposażone w filtry FIR z dedykowanymi ustawieniami.

O uniwersalności nowego nagłośnienia Sokołowskiego Ośrodka Kultury może świadczyć pełna możliwość integracji systemów – stałego oraz koncertowego, w zależności od bieżących potrzeb. W przypadku konieczności uzyskania wyższego poziomu ciśnienia akustycznego SPL można skorzystać tylko z części stałego systemu i skonfigurować nagłośnienie w oparciu o system koncertowy.

Uzupełnienie nagłośnienia sali jak i systemu koncertowego stanowi system monitorowy oparty o profesjonalne aktywne monitory DYNACORD AXM12A w liczbie czterech sztuk oraz mały, ale bardzo skuteczny system VA 312-100, złożony z aktywnej kolumny subniskotonowej DYNACORD PowerSub 312 i dwóch zestawów szerokopasmowych typu Verticall Array DYNACORD TS100.

Nagłośnienie galerii i holu

W ramach przedmiotowego zadania SOK zakupił również system do nagłośnienia galerii i holu głównego. W jego skład wchodzi 6 aktywnych zestawów DYNACORD D11A, w kolorze białym, oraz mikser DYNACORD CMS 600-3. 4 zestawy D11A zamontowano w galerii, dwa pozostałe w holu. Ponadto w galerii w ramach remontu wykonano instalację sygnałową i elektryczną, pozwalającą na zainstalowanie innego, większego systemu nagłośnienia bez potrzeby rozkładania dodatkowych przewodów.

Po trwającym równo rok remoncie,1 października br. odbyło się uroczyste otwarcie SOK. Zainstalowany sprzęt niewątpliwie podniesie standard obsługi imprez. Od otwarcia w SOK odbyło się wiele imprez. Wspomnieć należy wspaniały koncert Grupy POD BUDĄ, czy ostatnio odbywające się 36 Zaduszki Jazzowe z udziałem artystów, takich jak HANNA BANASZAK z zespołem, zespół NEW BONE oraz KRZYSZTOF PUMA PIASECKI z 4 SET. Delikatne brzmienie jazzu instrumentalnego, wykonywanego przez NEW BONE, dynamiczne uderzenie prezentowane przez zespół Krzysztofa Piaseckiego oraz rewelacyjne aranżacje Hanny Banaszak były doskonałym poligonem dla nowych systemów DYNACORD, które obdarzyły słuchaczy fantastycznym dźwiękiem. Dobry system nagłośnienia powinien bowiem, kolokwialnie mówiąc, być niewidoczny dla słuchaczy, zapewniając jednocześnie jak najbardziej realistyczny dźwięk.