Szukaj

Aktualności

Sortowanie

04.02.2015.

Instalacja nagłośnienia w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Krakowie.

Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie to nowoczesna i prężnie rozwijająca się placówka oświatowa. Obiekt oprócz swojej podstawowej funkcji edukacyjnej pełni również rolę gospodarza podczas licznych koncertów, festiwali oraz przeglądów muzycznych. Pod koniec 2014 roku, w ramach rewitalizacji oraz rozbudowy Szkoły Muzycznej w Krakowie, oddano do użytku nowo wybudowaną salę koncertową mogącą pomieścić 138 osób.

Nagłośnienie sali koncertowej

Instalacja nagłośnienia na sali koncertowej jest podzielona na cztery sekcje:

Nagłośnienie frontowe składające się z dwóch kolumn Dynacord VL152 zasilanych przez dwa wzmacniacze mocy Dynacord LX2200 oraz dwóch zestawów subniskotonowych Dynacord SUB18 napędzanych wzmacniaczem Dynacord LX3000Dogłośnienie boczne zbudowane na bazie czterech kolumn Dynacord VL262 zasilanych przez czterokanałowy wzmacniacz mocy Dynacord DSA 8405Dogłośnienie frontfill składające się z dwóch kolumny Dynacord VL262 zasilanych wzmacniaczem mocy Dynacord LX2200 oraz system monitorowy, bazujący na czterech aktywnych monitorach podłogowych Dynacord AXM 12A.

Punktem centralnym systemu jest matryca Dynacord P64, która łączy system w sieci IRIS-Net. Urządzenie wyposażono w dwie karty wejściowe MI-1 oraz dwie karty wyjściowe AO-1, dające łącznie szesnaście kanałów wejściowych i szesnaście wyjściowych. Zastosowanie matrycy P64 umożliwiło również przygotowanie specjalnych presetów, w których zastosowano zaawansowane ustawienia filtrów IIR oraz Biamp FIR.

W ramach dostosowania obsługi systemu nagłośnienia do potrzeb użytkownika, na ścianie zainstalowano pulpit PWS-6 wraz z kontrolerem PWS-C. Dzięki niemu użytkownik może w prosty sposób przywołać konkretne ustawienie systemu wybierając z pośród dwóch dostępnych:

  • koncert – działa system frontowy wraz z systemem subniskotonowym (podział trójdrożny) i dogłośnieniem frontu sceny – w tym programie zastosowano inne ustawienia poszczególnych głośników, aby wyeksponować brzmienie instrumentów oraz ułatwić stworzenie dobrze brzmiącego miksu na całej powierzchni odsłuchowej. W trybie koncert pracują również głośniki efektowe, ale ich poziom głośności jest zmieniony, poszerzając jedynie bazę stereo.
  • konferencja – działa system frontowy bez kolumn subniskotonowych (podział dwudrożny, pełno pasmowy) oraz zestawy efektowe

Źródła sygnału

System nagłośnienia może czerpać z czterech niezależnych źródeł sygnału. Głównym źródłem jest konsoleta Behringer X32, która umożliwia nagrania oraz realizację koncertów. Urządzenia jest zlokalizowane w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu realizatora. W trakcie większych imprez konsoleta może pracować na sali koncertowej, w przypadku mniejszych wydarzeń można skorzystać z bezprzewodowego sterowania za pośrednictwem aplikacji w I-Padzie.

Drugim źródłem jest mikser Presonus 24.4.2 podłączany do specjalnego przyłącza naściennego. Urządzenie pozwala na realizację mniejszych imprez oraz prób zespołów. Niewielkie rozmiary oraz mobilność miksera sprawiły, że stał się on również częścią systemu mobilnego składającego się z aktywnej kolumny subniskotonowej Dynacord A118A oraz dwóch zestawów głośnikowych Dynacord D8A. System pozwala na realizację prób w pozostałych szkolnych salach.

Trzecim źródłem jest mikser ścienny UV300, który pełni rolę prostego i intuicyjnego interfejsu. Mikser umożliwia podłączenie mikrofonu oraz liniowego źródła dźwięku.

Czwartym źródłem jest przetwornik Crestron, który po podłączeniu np. laptopa wyodrębnia wizję wysyłając ją do projektora oraz sygnał audio, który jest podawany bezpośrednio do matrycy P64.

Na obiekt dostarczono również komplet profesjonalnych mikrofonów Sennheiser przeznaczonych do realizacji nagrań oraz występów na żywo.