Szukaj

Aktualności

Sortowanie

14.12.2020.

Nowy system nagłośnienia Pogoni Szczecin – jakie unikalne rozwiązania zostały zastosowane?

Stadion Miejski im. Floriana Krygiera w Szczecinie to piłkarski stadion z tradycjami. Od lat 50. do 1989r. obiekt był własnością klubu MKS Pogoń Szczecin, a obecnie należy do gminy Miasto Szczecin i zarządza nim Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji (MOSRiR). Do początku 2007 roku był największym obiektem, na którym rozgrywano mecze Orange Ekstraklasy.

Obecnie na obiekcie trwają prace związane z jego modernizacją, w związku z czym udostępniona jest tylko część trybun, a planowane oddanie do użytku całości zmodernizowanego stadionu przewidziano na rok 2022. Budowa obejmuje Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z przebudową i rozbudową stadionu, boisk piłkarskich oraz infrastruktury towarzyszącej. Nowy stadion będzie miał ok. 20 500 miejsc dla kibiców i obejmie ponad 22 000 metry kwadratowe budowy. Docelowo będzie to „zamknięty” stadion z 4 trybunami. W całości zadaszony (powierzchnia samego dachu to 2ha), z punktami sanitarnymi i gastronomicznymi.

Nagłośnienie trybuny zachodniej i południowej

Realizacja projektu nagłośnienia trybuny zachodniej i południowej stadionu została ukończona. W ramach modernizacji zastosowano specjalistyczny system głośników RCF Serii P, przygotowanych do pracy na otwartych obiektach sportowych w trudnych warunkach zewnętrznych. Konstrukcja obudowy odlanej z niskociśnieniowego polietylenu zabezpiecza urządzenia przed uszkodzeniem, aluminiowy grill zaś zabezpieczony jest wodoodpornym pokryciem oraz materiałem zaimpregnowanym substancją hydrofobową. Seria ta zapewnia klarowne i pełne brzmienie przy pracy z dużego dystansu, również w mocno pogłosowych warunkach przy wysokim poziomie tła akustycznego.

System głośnikowy P 6215 został zamocowany pod zadaszeniem nowej części stadionu w pionowych klastrach zawierających po dwie sztuki. Zasilany jest niskoimpedancyjną techniką przez solidne wzmacniacze mocy Ashly Audio nXp 3.02 i nXp3.04d, wyposażone w procesory DSP. Właśnie dzięki 32-bitowym procesorom DSP opartym na 48/96 kHz próbkowaniu, wysokiej mocy wyjściowej (2000W / 4Ohm) oraz wysokiej sprawności, wzmacniacze nXp Ashly Audio są idealnym wyborem do systemu nagłośnienia stadionu piłkarskiego.

Potwierdzeniem jakości dźwięku, jaki płynie z systemu nagłośnienia nowej części stadionu, jest zadowolenie stadionowego spikera, pana Adama Wosika, który brał udział w testach:
„Na meczach będziemy docelowo korzystać ze sprzętu, który da nam jakościowy przeskok. Jeśli wszystko inne na tym nowym stadionie jest wykonane tak jak nagłośnienie, to będzie obiekt niczym Liga Mistrzów!”

Stanowisko komentatora sportowego

Przesyłanie dźwięku za pomocą protokołu Dante oraz sterowanie między stanowiskiem komentatora a poszczególnymi amplifikatorniami odbywa się dzięki wykorzystaniu łącza światłowodowego.

Stanowisko komentatorskie zostało wyposażone w cyfrowy mikser audio Yamaha TF3, który umożliwia łatwą, szybką i intuicyjną obsługę dla każdego, nawet dla osób bez specjalistycznej wiedzy w dziedzinie realizacji dźwięku, a także zapewnia zestaw zaawansowanych narzędzi dla profesjonalnych realizatorów dźwięku. Często osoby bez odpowiedniego szkolenia obsługują systemy nagłośnieniowe w obiektach sportowych, takich jak stadiony czy hale, dlatego ważne jest, aby stanowisko pracy było proste i łatwe w obsłudze. Mikser posiada kolorowe wyświetlacze nad każdym kanałem, umożliwiające opis funkcji każdego kanału za pomocą tekstu, grafiki i kolorów, a także funkcje takie jak „GainFinder” czy „1-knob Comp”/”1-knob EQ”, oraz programowalne klawisze i enkodery, które umożliwiają łatwe przygotowanie miksera do pracy i spełnienie wszystkich wymagań.

Na stanowisku komentatora sportowego został dodatkowo zainstalowany kompletny zestaw urządzeń niezbędnych do działania systemu, takich jak mikrofony przewodowe i bezprzewodowe, odtwarzacze audio, monitory odsłuchowe oraz osobisty system odsłuchu bezprzewodowego.

Ashly Audio NE 8800 jest matrycą audio odpowiedzialną za dystrybucję sygnałów audio ze stanowiska komentatorskiego do poszczególnych amplifikatorni, wzmacniacza pętli indukcyjnej czy do systemu DSO, sterując systemem w celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu dźwięku. Ashly Remote to aplikacja na tablet multimedialny, która umożliwia proste zarządzanie systemem nagłośnienia stadionu, w tym włączanie i wyłączanie konkretnych urządzeń, linii głośnikowych i podgląd stanu poszczególnych wzmacniaczy.

Wykonawcą inwestycji jest Konsorcjum: Stadion Szczecin Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. Sp. J. Nadzór sprawuje Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

System nagłośnienia został dostarczony i wykonany we współpracy ze szczecińską firmą Elektro – BUD Sp. z o.o., zapewniającą kompleksowe wykonanie prac infrastruktury elektrycznej i niskoprądowej całego obiektu.