Szukaj

Aktualności

Sortowanie

15.02.2021.

System nagłośnienia nowej hali sportowo-widowiskowej w Puławach

Nowa hala sportowo-widowiskowa w Puławach przy ul. Lubelskiej, zarządzana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach, to jedna z najnowocześniejszych hal tego typu w naszym kraju. Obiekt posiada łącznie 1436 stałych miejsc, ale po rozłożeniu trybun teleskopowych pojemność puławskiej hali wzrasta do ponad 3,2 tys. Hala dysponuje profesjonalnym parkietem o powierzchni 2700 m2, co pozwala na wygrodzenie w poprzek dwóch boisk do piłki ręcznej.

Hala jest nie tylko obiektem o charakterze sportowym, ale także widowiskowym, zatem poza wykorzystaniem obiektu do celów sportowych, m.in. przez piłkarzy ręcznych ekstraklasowych Azotów, hala będzie także miejscem organizacji targów, koncertów muzycznych, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych.

System nagłośnienia

Jak przystało na nowoczesny obiekt, hala dysponuje równie nowoczesnym i zaawansowanym systemem nagłośnienia. Projektując system nagłośnieniowy dla nowej hali, specjaliści z firmy TOMMEX położyli nacisk, aby wybrane rozwiązanie pozwoliło na zapewnienie na trybunach dźwięku wysokiej jakości z równomiernym pokryciem całych nagłaśnianych przestrzeni. System z założenia miał być również niezawodny, funkcjonalny i łatwy w obsłudze. W związku z tym, rozwiązanie oparto na nowatorskich rozwiązaniach niemieckiej marki CODA Audio.

Do nagłośnienia trybun i płyty boiska wykorzystano 14 szerokopasmowych trójdrożnych zestawów głośnikowych G-712-Pro, zapewniających niezwykle wysoką moc wyjściową. G-712-Pro to niesłychanie potężne i zaawansowane rozwiązanie, idealne dla zastosowań touringowych jako nagłośnienie FOH oraz dla aplikacji instalacyjnych dla klubów, teatrów czy różnorakich eventów, również w obiektach sportowo-widowiskowych. Zestawy głośnikowe zostały zasilone przez cztery czterokanałowe wzmacniacze mocy LINUS-10C ze zintegrowanym zawansowanym procesorem DSP i sterowaniem sieciowym, zapewniające doskonałą jakość dźwięku.

Stanowisko komentatora

Aby sprostać standardom organizowanych w hali imprez, stanowisko komentatora wyposażono w szereg urządzeń pozwalających na realizację dynamicznego show, uwzględniającego pracę komentatorów, występy artystyczne, przemówienia czy udział profesjonalnego DJ-a. Sercem stanowiska komentatora jest cyfrowa konsoleta foniczna Yamaha TF1, do której poprzez wejścia analogowe oraz cyfrowe podłączone są pozostałe urządzenia, takie jak:

  • Odtwarzacze audio wyposażone w czytnik CD, port USB, czytnik kart SD czy moduł Bluetooth,
  • Laptop wyposażony w cyfrową kartę sieci audio Dante (DVS) oraz komplet oprogramowania do zarządzania poszczególnymi elementami systemu elektroakustycznego, który pozwoli na szybkie emitowanie podczas wydarzeń w hali hymnu, komunikatów czy spotów reklamowych,
  • Zestaw mikrofonów przewodowych i bezprzewodowych oraz zestaw fonii zwrotnej uzupełnione o zestawy słuchawek z mikrofonem Sennheiser HMD 301 PRO,
  • Stanowisko komentatora sportowego OLYMPIA 3 wyposażone w komplet zestawów słuchawek z mikrofonem Sennheiser HMD 301 PRO, pozwalające na wygodną pracę komentatorów sportowych,
  • Stagebox cyfrowy TiO1608-D.

Konsoleta foniczna

Zastosowanie w systemie elektroakustycznym hali cyfrowej konsolety fonicznej Yamaha TF1 wraz z kartą cyfrowej sieci audio Dante i stageboxem cyfrowym TiO1608-D, pozwala na realizację wielu wymagających scenariuszy organizowanych w hali imprez, uwzględniających pracę komentatorów sportowych, konferansjerów, występy artystyczne, przemówienia czy udział profesjonalnych DJ-ów. Możliwość obsługi łącznie 40-stu kanałów audio, w tym lokalnie 16-stu za pomocą cyfrowego stageboxa, zdalne sterowanie za pomocą aplikacji na tablet multimedialny, to funkcje nie tylko pożądane, ale wręcz wymagane w XXI wieku w tego typu obiektach.

Dodatkowym, a nie mniej istotnym elementem w takim obiekcie jest prostota obsługi miksera – mini ekrany na każdym kanale, możliwość graficznej edycji podświetlania i opisu kanałów, uproszczone sterowanie procesorami dynamicznymi czy widmowymi za pomocą jednego pokrętła czy baza standardowych nastaw dla wielu typów mikrofonów i instrumentów, to doskonałe ułatwienie dla obsługi obiektu.

Pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących

System elektroakustyczny hali wyposażony został w pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących, obejmującą swoim zasięgiem jeden z sektorów hali.

Transmisja sygnałów audio

Transmisja cyfrowych sygnałów audio w systemie elektroakustycznym hali sportowej w Puławach odbywa się za pomocą protokołu Dante. Sygnały w sieci Dante przesyłane są między stanowiskiem komentatora sportowego (AEQ OLYMPIA 3), cyfrowym stageboxem, laptopem, matrycą audio w amplifikatorni oraz cyfrową konsoletą foniczną Yamaha TF1. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na dużą swobodę w organizacji systemu, a przy wykorzystaniu okablowania strukturalnego w obiekcie na podłączenie poszczególnych elementów systemu (cyfrowego stageboxa czy stanowiska komentatora sportowego) w wielu niestandardowych miejscach.

Olympia 3 i system interkomowy AEQ

Częścią systemu elektroakustycznego hali w Puławach jest system interkomowy oparty o rozwiązania hiszpańskiej marki AEQ, składający się z przewodowego pulpitu zainstalowanego w reżyserni hali oraz trzech bezprzewodowych interkomów (AEQ XPLORER). Stanowisko komentatora sportowego AEQ Olympia 3 to idealne rozwiązanie do tego typu obiektów, które pozwala na pracę trzech komentatorów, wyposażonych w słuchawki z mikrofonem nagłownym. Komentatorzy sami decydują, kiedy włączyć swoje mikrofony, mogą też poprzez swoje słuchawki podsłuchać sygnał audio wysyłany z miksera czy interkomu, decydując samodzielnie, w którym uchu słyszą, które sygnały i w jakich proporcjach. Możliwość pracy w cyfrowej sieci audio Dante pozwala na podłączenie urządzenia w wielu miejscach w obiekcie z dostępem do okablowania strukturalnego.

Aktywne zestawy głośnikowe Yamaha DZR10

System elektroakustyczny hali sportowej w Puławach wyposażony został także w dwa aktywne wielozadaniowe zestawy głośnikowe Yamaha DZR10, które doskonale sprawdzą się podczas małych wydarzeń organizowanych w hallu wejściowym obiektu lub jako odsłuch ustawiony na płycie boiska.

Życzymy gospodarzom obiektu realizacji wielu udanych imprez oraz przyjemności z eksploatacji systemu nagłośnienia.