Szukaj

Aktualności

Sortowanie

05.05.2021.

System nagłośnienia Hali Sportowej UKS Anilana w Łodzi

Hala Sportowa UKS Anilana to obiekt o kubaturze 22000m3, z pełnym zapleczem sanitarnym. Płyta boiska ma powierzchnię 1200m2, a trybuny mogą pomieścić aż 1000 osób. Nawierzchnia, pokryta wykładziną z taraflexu, spełnia wymogi federacji sportowych piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki.

Hala jest obiektem z długimi tradycjami, istniejącym na mapie historii Łodzi od kilkudziesięciu lat. UKS „Anilana” nawiązuje do tradycji KS „Anilana”, jednego z najbardziej zasłużonych klubów piłki ręcznej w Polsce, święcącego triumfy w jej murach i zdobywającego laury na igrzyskach olimpijskich w latach 70. i 80.

 

System nagłośnienia hali

W ostatnim czasie, dzięki władzom Miasta Łódź, w ramach zamówienia publicznego, hala zyskała nową tablicę wyników oraz nowoczesny system nagłośnienia, obejmujący swym zasięgiem nagłośnienie płyty boiska oraz nagłośnienie trybun z mobilnym stanowiskiem komentatora sportowego.

Hala jest dużym kubaturowo, kilkudziesięcioletnim obiektem, bardzo trudnym akustycznie, z dużymi pogłosami i odbiciami fal akustycznych. Opracowanie dobrego projektu systemu nagłośnienia bez wdrożenia żadnych adaptacji akustycznych i właściwy dobór urządzeń systemu elektroakustycznego, było dużym wyzwaniem, wymagającym sporej dawki wiedzy i doświadczenia.

Bazując na 30-letnim doświadczeniu zespołu projektowego TOMMEX oraz specjalistycznych pomiarach i symulacjach projektowych, system nagłośnienia oparto na zestawach głośnikowych COMPACT M12 włoskiej marki RCF, gwarantujących optymalne pokrycie całego nagłaśnianego obszaru dźwiękiem z równomiernym rozkładem ciśnienia akustycznego i wysokim współczynnikiem zrozumiałości mowy.
COMPACT M jest serią uniwersalnych dwudrożnych pasywnych urządzeń głośnikowych, idealnych do zastosowań w szerokim spektrum instalacyjnym, z imponującym stosunkiem wielkości i ciężaru do jakości dźwięku oraz generowanego SPL.

Do zasilenia zestawów głośnikowych wykorzystano dopasowane do mocy zestawów głośnikowych, wydajne dwukanałowe wzmacniacze mocy Ashly Audio KLR 3200.
Procesor dźwięku Protea 3.6 Ashly Audio zapewnia przygotowanie sygnału audio do poprawnej pracy zestawów głośnikowych oraz jego skorygowania dla uzyskania optymalnego brzmienia oraz zrozumiałości mowy.

Mobilne stanowisko komentatora sportowego zostało wyposażone w konsoletę mikserką Yamaha MG16XU, odtwarzacz audio oraz zestaw mikrofonów przewodowych i bezprzewodowych RCF, zapewniających elastyczność użytkowania systemu, łatwą i elastyczną obsługę oraz możliwość swobodnego korzystania z mikrofonowego systemu bezprzewodowego na terenie całego obiektu.

Tak zaprojektowany system zapewnia doskonałej jakości reprodukcję mowy, niezwykle ważną w zakresie emisji komunikatów głosowych komentatora sportowego, trenera, czy innych zapowiedzi, które powinny być optymalnie czytelne i zrozumiałe dla odbiorcy. Niezależnie od emisji komunikatów, system zapewnia również doskonałą jakość w zakresie odtwarzania treści muzycznych, z równomiernym pokryciem całego nagłaśnianego obszaru. System może być z powodzeniem wykorzystywany na co dzień podczas treningów, zawodów sportowych, jak również imprez o różnorodnym charakterze.

Projekt, dostawa i uruchomienie systemu nagłośnienia – firma TOMMEX.