Szukaj

Aktualności

Sortowanie

04.12.2023.

Nowoczesny system nagłośnienia zabytkowego Pałacu w Baranowicach

Pałac Baranowice to prawdziwa perełka na mapie śląskich zabytków, przyciągająca zarówno mieszkańców, jak i turystów. Dzięki staraniom władz miasta udało się uratować ten niepowtarzalny, zachwycający swoją architekturą obiekt przed zniszczeniem wraz z jego otoczeniem w ramach projektu „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo- Pałacowego w Żorach”. Wartość całej inwestycji wyniosła ponad 29,5 mln zł.

Po niespełna trzyletnim okresie renowacji tego pochodzącego z XVII wieku zabytku, w weekend 21-22 października br. odbyło się oficjalne otwarcie Pałacu Baranowice. Można było podziwiać odnowione wnętrza, przespacerować się nowymi alejkami parku czy wziąć udział w pokazowych zajęciach. Otwarciu towarzyszyło rozdanie Nagród Kulturalnych Prezydenta Miasta oraz występy gości – Michała Barańskiego – Masovian Mantra Duo oraz zespołu Lotharsi, a także Wieczór z Białą Damą.

Odrestaurowany Pałac wraz z zrewitalizowanym parkiem usytuowany jest przy trasie Katowice-Wisła, dzięki doskonałej lokalizacji z pewnością przyciągnie wielu turystów poruszających się „wiślanką” Pałac stanowi część Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach . Stworzono tam wielofunkcyjne sale do działań artystycznych oraz przestrzenie wystawiennicze, a także część gastronomiczną. W budynku pałacu znajdzie się miejsce na wystawy, zajęcia i warsztaty, imprezy kulturalne, koncerty i inne działania artystyczne oraz biznesowe.

 

System nagłośnienia Pałacu Baranowice  

W odrestaurowanym pałacu w Baranowicach, który służy obecnie jako centrum kulturalne, kluczową rolę odgrywa nowoczesny system nagłośnienia. Jest on nie tylko świadectwem technologicznego postępu, ale przede wszystkim umożliwia optymalne dostosowanie akustyki do różnorodnych pomieszczeń oraz wydarzeń artystycznych, dlatego też dobór sprzętu stanowił kluczową rolę. W odrestaurowanym pałacu zaimplementowano nowoczesny system nagłośnienia, który doskonale komponuje się z historycznym charakterem obiektu, jednocześnie spełniając najwyższe standardy jakości dźwięku.

W czterech salach zainstalowano zespoły głośnikowe CODA Audio KTV Soundbar w dyskretnym białym wykończeniu, wtapiające się w otoczenie, a jedocześnie zapewniające doskonałą jakość dźwięku dostosowaną do specyfiki każdej z sal. KTV Soundbar to nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie zaawansowaną technologię i wyjątkową jakość dźwięku. Ich główną zaletą jest zastosowanie technologii Point Source, która zapewnia jednolite i klarowne rozprzestrzenianie dźwięku na całej powierzchni pomieszczenia. Dzięki temu, niezależnie od położenia słuchacza, dźwięk jest klarowny i wyraźny. Ich kompaktowy rozmiar w połączeniu z potężną mocą akustyczną pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni bez kompromisów co do jakości dźwięku, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu lub wymagających dyskretnego rozmieszczenia sprzętu.

Dodatkowo, estetyka tych głośników jest minimalistyczna i elegancka, co sprawia, że doskonale komponują się z różnorodnymi wnętrzami, od nowoczesnych po te bardziej klasyczne. To nie tylko sprzęt audio, ale również element dekoracyjny, który podnosi prestiż i wartość estetyczną każdej przestrzeni.

Każda sala wyposażona jest również w panel sygnałowy oraz sterownik ścienny Yamaha DCP4V4S-EU, co umożliwia intuicyjną obsługę i kontrolę nad akustyką.

W trzy strefowym systemie nagłośnienia galerii pałacu zastosowano głośniki D5-Cube marki CODA Audio, co pozwala na optymalne dostosowanie dźwięku do potrzeb różnych wydarzeń. W restauracji, również podzielonej na trzy elastyczne strefy, znalazły się urządzenia CODA Audio HOPS5, co gwarantuje znakomitą jakość dźwięku podczas bankietów i innych zgromadzeń.

Kluczową rolę w funkcjonowaniu całego systemu odgrywają wzmacniacze CODA Audio LINUS12C, które zapewniają stabilne zasilanie i wydajną pracę wszystkich urządzeń. Za zarządzanie systemem odpowiedzialna jest matryca Yamaha MRX7-D wspomagana przez moduły EXi8 oraz EXO8, co gwarantuje precyzyjną kontrolę nad całym systemem i łatwość w obsłudze.

Dodatkowo, w korytarzach zainstalowano głośniki sufitowe Audica Median IC 165, łączące dyskretny design z wydajnością akustyczną, które zapewniają równomierny rozkład dźwięku w całym obiekcie. Ich niewielkie rozmiary i estetyczny wygląd sprawiają, że doskonale komponują się z każdym wnętrzem, nie zakłócając jego architektonicznej spójności. Dzięki ich montażowi w suficie, dźwięk rozchodzi się równomiernie po całej przestrzeni korytarza, zapewniając klarowne i zbalansowane brzmienie.

 

System mobilny

Dodatkowo, pałac został wyposażony w mobilne urządzenia nagłośnieniowe CODA Audio, takie jak system APS, subwoofery G18-Sub, głośniki CoRAY4 i HOPS8, a także wzmacniacze LINUS14 w konfiguracji M-Rack, co znacznie zwiększa elastyczność w adaptacji przestrzeni pod konkretne wydarzenia, w zależności od aktualnych potrzeb obiektu.

Kompleksowość systemu dopełniają zaawansowane rozwiązania Yamaha, w tym konsolety miksujące CS-R5 i CS-R3, procesory DSP-RX, karty sieciowe Dante HY144-D, karty HY256-TL, RY16-ML-SILK, MY8-ADDA96 oraz stagebox RIO 3224-D2 i interfejs PRIO222. To nowoczesne wyposażenie pozwala na pełną kontrolę nad jakością dźwięku, co jest niezbędne do przeprowadzania profesjonalnych wydarzeń kulturalnych w zabytkowych wnętrzach pałacu.

Ten przemyślany dobór sprzętu tworzy w pałacu w Baranowicach wyjątkową przestrzeń akustyczną, idealną na potrzeby różnorodnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Każdy koncert, spektakl czy wydarzenie kulturalne zyskuje na jakości, dostarczając publiczności wyjątkowych wrażeń słuchowych.

Zastosowanie zaawansowanej technologii w zabytkowych wnętrzach Pałacu Baranowice stanowi doskonały przykład harmonijnego połączenia historii z nowoczesnością, podkreślając jednocześnie wagę kultury i sztuki w życiu współczesnego społeczeństwa.

 

Firma TOMMEX dokonała kompleksowej dostawy systemu nagłośnienia wraz z jego instalacją, uruchomieniem, strojeniem oraz przeszkoleniem użytkownika z jego obsługi. Jesteśmy pewni, że system doskonale sprawdzi się w tych wyjątkowych wnętrzach.

Zdjęcia: Facebook MOK Żory, Autor zdjęć: Asia Polok-Babilas