Na kulturalnej mapie Krakowa powstało nowe miejsce dedykowane młodym widzom – Teatralny Instytut Młodych (TIM) przy Teatrze Ludowym. Odnowiony budynek dawnej Stolarni zyskał nowe życie, oferując trzy nowoczesne sceny teatralne: Kameralną, Kolorową i Warsztatową, przestronne foyer, kawiarnię i zaplecze teatralne. W pełni dostosowany do potrzeb widzów obiekt jest przygotowany do organizacji spektakli, warsztatów i wydarzeń kulturalnych, w tym dedykowanych dzieciom, młodzieży i młodym dorosłym.
Otwarcie Teatralnego Instytutu Młodych odbyło się 9 i 10 września, inaugurując nowy etap w historii tego wyjątkowego miejsca.
Mobilny system nagłośnienia Teatralnego Instytutu Młodych
Teatralny Instytut Młodych, wyposażony w trzy nowoczesne sceny, wymagał mobilnego i wszechstronnego systemu nagłośnienia. Rozwiązanie musiało spełniać potrzeby zarówno jednego dużego wydarzenia, jak i trzech mniejszych jednocześnie, zapewniając najwyższą jakość dźwięku w różnych konfiguracjach. Dodatkowo, system miał być gotowy do pracy podczas wydarzeń plenerowych, które są ważnym elementem działalności Instytutu.
Dostarczony system nagłośnienia, to zestaw oparty na urządzeniach marki CODA Audio, składający się z:
- Zestawów głośnikowych APS (6 sztuk), wykorzystujących technologię COUPLER do zmiany kąta propagacji poziomej, również niesymetrycznie. Technologia COUPLER zapewnia wyjątkową jakość dźwięku dzięki możliwości precyzyjnego dostosowania ich parametrów do różnych przestrzeni.
- Subwooferów APS-SUB (6 sztuk), odpowiedzialnych za potężne, niskie tony, wzmacniające wrażenia podczas spektakli i koncertów.
- Mobilnych jednostek M-RACK (2 sztuki), Wzmacniacze Linus14 o mocy 4x3500W/4 z wbudowanym dsp, dające możliwość mobilnego wykorzystania systemu w różnych konfiguracjach, maksymalne obciążenie to 3 APS na kanał lub 3 APS-Sub na kanał. Wzmacniacze są w dedykowanych skrzyniach transportowych wraz z panelem przyłączeniowym.
- Monitory sceniczne CUE FOUR (6 sztuk), niskoprofilowe, trójdrożne (coax) zapewniające idealny odsłuch dla artystów na scenie.
- Wzmacniacze LINUS12C (2 sztuki), gwarantujące niezawodne i mocne zasilanie systemu.
- Głośniki HOPS8T (2 sztuki), kompaktowe i mobilne, doskonałe do mniejszych wydarzeń lub dodatkowych stref nagłośnienia.
System uzupełniają niezbędne akcesoria, okablowanie, ramy, statywy oraz transportowe skrzynie ochronne, co zapewnia pełną mobilność i elastyczność.
Foto. Teatr Ludowy Jeremi Astaszow
21 listopada 2024 roku mobilny system nagłośnienia Teatralnego Instytutu Młodych został wykorzystany na Scenie Warsztatowej podczas spektaklu „Dropie” w reżyserii Marcina Libera. Wydarzenie to, uhonorowane GRAND PRIX 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz Pierwszą nagrodą i srebrnym kameleonem TIMEK 2. Festiwalu Otwarcia, było doskonałą okazją do zaprezentowania możliwości konfiguracji 4 x APS, 2 x APS-SUB oraz 2 x M-Rack.
Zastosowany system zapewnił wyjątkową jakość dźwięku, doskonale oddając zarówno subtelne niuanse dialogów, jak i intensywne efekty dźwiękowe spektaklu. Dzięki temu widzowie mogli w pełni zanurzyć się w atmosferze wyjątkowego przedstawienia, które zdobyło uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków.
Nowoczesne rozwiązanie dla TIM to nie tylko funkcjonalność i najwyższa jakość dźwięku, ale także możliwość wsparcia różnorodnych wydarzeń – od spektakli teatralnych, przez warsztaty, po koncerty i plenerowe inicjatywy kulturalne. Dzięki temu, Instytut Młodych zyskał wszechstronny system, który doskonale wpisuje się w dynamiczny charakter jego działalności.