AKTUALNOŚCI:
Nowa Seria Paneli Użytkownika TP9000 od AEQ
Nagłośnienie wielofunkcyjnej hali sportowej KGHM Ślęza Arena
System nagłośnienia Rzeszowskich Piwnic
AEQ Xpeak – Rozproszony globalny system interkomowy
TOMMEX Najlepszym Dystrybutorem AEQ 2020 w Europie!
System nagłośnienia Zamojskiego Domu Kultury
System nagłośnienia Teatru Nowego w Zabrzu
System nagłośnienia nowej hali sportowo-widowiskowej w Puławach
Systemy AEQ w dystrybucji TOMMEX
AEQ Xpeak – Rozproszony globalny system interkomowy
Rozproszony globalny system interkomowy
Techniczna koordynacja obsługi przedstawień teatralnych czy produkcji telewizyjnych jest kluczowa. System Xpeak Intercom został opracowany z wykorzystaniem technologii, zapewniającej najwyższą jakość obwodów połączeniowych, w możliwie najprostszy sposób. Dzięki Xpeak możesz zapomnieć o skomplikowanej komunikacji i całkowicie skupić się na produkcji.
Systemy marki AEQ
W ofercie marki AEQ znaleźć można między innymi Systemy interkomowe AEQ Kroma, przeznaczone dla teatrów, domów kultury czy obiektów sportowych oraz Systemy komentatora sportowego AEQ Olympia 3, które stanowią wiodące rozwiązanie w zakresie komentarzu sportowego, podczas największych imprez sportowych świata.
O marce
AEQ jest marką obecną na światowym rynku od ponad czterech dekad. Zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą urządzeń audio, automatyki, a także kompletnych systemów, wykorzystywanych w produkcjach radiowych i telewizyjnych. Dzięki dynamicznemu rozwojowi i ciągłemu wdrażaniu nowoczesnych technologii, firma zyskała zaufanie ogromnej rzeszy klientów na całym świecie, dla których zapewnia obsługę także w zakresie ekspertyz telekomunikacyjnych, aplikacji do utrwalania i przechowywania dźwięku, automatyki przeznaczonej do produkcji multimedialnych oraz procesu transmisji.
W następstwie wciąż rosnącego zainteresowania klientów ofertą handlową firmy, koniecznością stało się utworzenie również zagranicznych przedstawicielstw handlowych. AEQ posiada obecnie biura handlowe w Madrycie, USA, Portugalii, Katalonii, a nawet w Indiach. Dzięki wsparciu sieci lokalnych dystrybutorów, urządzenia ze znakiem AEQ eksportowane są do ponad 90 krajów świata, trafiając w ręce około 7000 klientów instytucjonalnych.
Po wykupieniu w 2014 roku firmy KROMA Telecom, oferta handlowa AEQ rozszerzyła się o nową linię urządzeń w postaci monitorów wizyjnych oraz zaawansowanych systemów interkomowych, które oferowane są pod nazwą: „KROMA by AEQ”. W wyniku połączenia sił i zunifikowania standardu projektów tworzonych wcześniej przez obu producentów, zaprojektowane przez KROMA Telecom systemy interkomowe, mogą być implementowane do oferowanych przez AEQ systemów AoIP (Audio over IP) – cyfrowej dystrybucji dźwięku poprzez sieci bazujące na protokole internetowym, a także systemów TDM (Time-division Multiplexing) – niezależnej transmisji i odbioru sygnałów z podziałem czasu. Analogicznie – zaprojektowane przez AEQ systemy komentatorskie oraz audiokodeki IP – mogą być zintegrowane z systemami interkomowymi zaprojektowanymi przez KROMA. Każda z wymienionych kombinacji – jako całość – spełnia standardy jakości wyznaczone przez nadawców. Dzięki temu, może być elementem sieci wykorzystywanych do przesyłania dźwięku, które bazują na protokole internetowym, integrując urządzenia dostarczane na rynek przez ponad 350 producentów, wliczając tu kilku uważanych za najlepszych na świecie w tym sektorze. Jest to możliwe dzięki temu, że metoda dystrybucji cyfrowego dźwięku wysokiej jakości w sieciach takich jak Internet i Ethernet, określona jest standardem AES 67. Został on wprowadzony w 2013 roku, w celu zapewnienia interoperacyjności pomiędzy różnymi, opartymi na IP systemami sieciowymi, jak: Ravenna, Livewire, Q-LAN oraz DANTE.
Oferta AEQ
Wypadkową zgromadzonych doświadczeń jest dynamiczny rozwój oraz wspólne wypracowanie szeregu rozwiązań dostosowanych do wymagań stawianych obecnie systemom interkomowym.
W ofercie znajdziemy zarówno modułowe, redundantne systemy, wyposażone w matryce o tysiącach portów, jak i bardziej kompaktowe urządzenia, o setkach lub tylko dziesiątkach portów, a także bezmatrycowe, wielokanałowe systemy typu „Party Line”. Znajdziemy tu również wysokiej klasy panele użytkownika, udostępniające do 80 klawiszy funkcyjnych, systemy bezprzewodowe, umożliwiające symultaniczne prowadzenie dziesiątek rozmów, samodzielne stanowiska komentatorskie, wirtualne panele użytkownika, obsługiwane za pomocą PC, a także dodatkowe elementy łączności, w postaci audiokodeków IP, terminali AoIP i routerów TDM. Wszystkie wymienione powyżej urządzenia są zdalnie konfigurowane i kontrolowane z poziomu nowoczesnych, specjalnie zaprojektowanych aplikacji, przy tworzeniu których, uwzględnione zostały zróżnicowane potrzeby tysięcy użytkowników.
Realizacje
Wysoka jakość działania, niezawodność i imponująca funkcjonalność dostarczanych urządzeń, a często również przyjazne klientom pod względem ekonomicznym warunki sprzedaży, zapewniły producentowi miejsce w gronie światowych liderów tego sektora rynku. Oferowane systemy interkomowe używane są podczas realizacji tras koncertowych wielu znanych artystów. Poczynając od 1992 roku, urządzenia marki AEQ obecne są również podczas ważnych, międzynarodowych wydarzeń sportowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, zapewniając sygnał foniczny, transmitowany do odbiorców na całym świecie. Systemy tego producenta wykorzystywane są często przez media w wielu krajach, w celu zabezpieczenia sygnału fonicznego podczas transmisji uroczystości państwowych.
Przykładem takiej realizacji może być organizowana corocznie przez władze Stanów Zjednoczonych Meksyku, ceremonia „The shout”, upamiętniająca odzyskanie niepodległości, wydarzenie odbywające się na esplanadzie Zócalo Capitalino w Meksyku o powierzchni ponad 46 tysięcy metrów kwadratowych, uważanej z drugie co do wielkości miejsce w centrum miasta na świecie, gromadzące jednorazowo około 130 tysięcy osób. Dla zapewnienia sprawnej komunikacji przy obsłudze takiego wydarzenia, zaprzęgnięto sieć bezprzewodową 5G, która zapewniła medium transmisyjne bezprzewodowym pulpitom interkomowym AEQ XPLORER. Jest to co prawda dość odległy – w znaczeniu geograficznym – przykład, ale bez trudu znajdziemy też kilka bliższych.
Jakość i niezawodność rozwiązań AEQ docenili między innymi Litwini. Po przeprowadzonym w 2016 roku generalnym remoncie budynku Państwowej Opery i Baletu w Wilnie, obiekt ten został kompleksowo wyposażony w nowoczesne systemy AEQ oraz KROMA by AEQ. Liczący 7 poziomów użytkowych obiekt, z ogromną sceną i salą mieszczącą 1700 widzów, salami kameralnymi, olbrzymim zapleczem technicznym, salami prób, garderobami, pracowniami scenograficznymi, działem oświetleniowym i nagłośnieniowym, wyposażony został w monitory AEQ, a także imponującej wielkości system komunikacji wewnętrznej składający się z szeregu precyzyjnie wyselekcjonowanych urządzeń KROMA by AEQ, tworzących kombinację stałej instalacji i interkomów mobilnych.
Kolejnym przykładem są II Europejskie Igrzyska Mińsk 2019, multi-dyscyplinarne zawody sportowe z udziałem około 4 tysięcy sportowców z 50 krajów kontynentu europejskiego, które odbyły się w zeszłym roku w stolicy Białorusi w 11 obiektach zlokalizowanych w całym mieście, w tym w największych obiektach sportowych w Mińsku – stadionie “Dynamo”, “Mińsk-arena”, “Czyżouka-arena”. Podczas igrzysk wykorzystane zostały niezawodne rozwiązania oparte na technologii AEQ i Kroma by AEQ – systemy interkomowe oraz systemy komentatora sportowego, dla zapewnienia relacji i umożliwienia transmisji z odbywających się zawodów.
System OLYMPIA 3 znalazł również zastosowanie przy transmisji meczów Fińskiej Elitarnej Ligii Hokejowej SM-liiga, które były realizowane poprzez zdalne studio produkcyjne z centralą zlokalizowaną w Helsinkach, co pozwoliło na znaczą redukcję sprzętu rozstawianego na poszczególnych arenach sportowych. AEQ zapewniła w sumie 15 Systemów Komentatorskich Olympia 3, odpowiedzialnych za obsługę produkcji komentatorskiej meczów.