Szukaj

Aktualności

Sortowanie

15.07.2022.

System nagłośnienia Rzeszowskich Piwnic

Początkiem roku miało miejsce oficjalne otwarcie Rzeszowskich Piwnic, będących  jedną z najdłuższych tras podziemnych w Polsce – 396 m. Mieszkańcy Rzeszowa i turyści będą mogli poznać sekrety historii miasta i regionu w nowoczesnej multimedialnej formie.

Od lat 70. trwały prace nad zabezpieczeniem piwnic i fundamentów kamienic rzeszowskiej Starówki. Odpowiednio zabezpieczone i odrestaurowane piwnice oraz korytarze posłużyły do utworzenia Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie Piwnice” – interaktywnej instytucji kultury działającej w strukturach Estrady Rzeszowskiej – samorządowej instytucji kultury Miasta Rzeszowa, łączącej aspekty historyczne z nowoczesnymi technikami i metodami ukazania wielowątkowej historii Rzeszowa w szerszej niż dotąd perspektywie.

Działalność kulturalna w ramach projektu prowadzona jest w kilku strefach: Skwer Kultury na płycie rzeszowskiego Rynku (Strefa A), przestrzeń wielofunkcyjna – usytuowana na poziomie -1, bezpośrednio pod Skwerem Kultury (Strefa B), Rzeszowskie Piwnice – przebiegające przez podziemne pomieszczenia piwnic i korytarzy – położonych pod powierzchnią Rynku (Strefa C) oraz Strefę D – Virtual Lab – na którą składają się przestrzenie warsztatowe – usytuowane w pobliżu wyjścia z Rzeszowskich Piwnic.

System nagłośnienia Rzeszowskich Piwnic

Tak złożony projekt wymagał odpowiednio zaprojektowanego systemu nagłośnienia. Firma TOMMEX zaprojektowała i dostarczyła kompletne rozwiązanie, będące wszechstronnym systemem elektroakustycznym, pracującym w sieci Dante. Różnorodność pomieszczeń w Podziemnej Trasie Turystycznej wymagała indywidualnego podejścia do każdego z nich, w celu dobrania odpowiednich urządzeń głośnikowych.

W przestrzeni trasy zainstalowano pełne spektrum urządzeń głośnikowych RCF z serii Business Music, w tym ścienne (WMF 33EN, MQ 50i, MQ 60H, MR 40, MQ 80P) i sufitowe (MF 33EN, PL 8X). W kluczowych miejscach system w dole pasma wspierają subwoofery RCF MQ 90S. Za doprowadzenie mocy odpowiadają wzmacniacze ASHLY ne8250 i FA 125.4. Sercem systemu jest matryca Yamaha MRX7-D z mikrofonem PGM1.

W sali kinowej zainstalowano system 5.1, oparty o zestawy głośnikowe RCF COMPACT M10 oraz subwoofer S 12. Sygnał do urządzeń głośnikowych jest dostarczany przez cztery wzmacniacze ASHLY KLR-3200.

Na płycie rynku znajduje się multimedialna podłoga LED. Do nagłośnienia tej przestrzeni przewidziano odporne na warunki atmosferyczne wszechkierunkowe zestawy głośnikowe CODA Audio OMNIO5, zasilane przez wzmacniacz LINUS5-C.

Specyfika trasy wymaga, aby do każdej ze stref dostarczany był oddzielny sygnał muzyczny. W celu zapewnienia wygodnej i intuicyjnej obsługi, dostarczono specjalne oprogramowanie na komputer PC. Program umożliwia odtwarzanie kilkudziesięciu plików audio na raz i wygodne przypisywanie ich do stref w systemie. Dźwięk z komputera przesyłany jest z wykorzystaniem wirtualnej karty Dante (DVS).

Dla zapewnienia sprawnej komunikacji pomiędzy personelem obiektu, dostarczono system interkomowy AEQ EasyNET. W jego skład wchodzi pulpit BS3004 oraz pięć bezprzewodowych beltpacków XPLORER wraz z kompletem słuchawek.

Projekt i dostawa systemu nagłośnienia – firma TOMMEX.
Instalacja systemu – firma Asseco Data Systems S.A.