Szukaj

CODA Audio

coda_logo

Podczas ostatnich targów ISE w Amsterdamie niemiecki producent systemów nagłośnieniowych CODA Audio zaprezentował nowy system N-RAY wchodzący w skład serii N-SERIES.

N-RAY jest ultra kompaktowym, lekkim systemem liniowym, przeznaczonym dla teatrów, domów kultury, czy do obsługi imprez korporacyjnych, należącym do serii N-SERIES.

Konstruktorzy zaimplementowali w nim mnóstwo własnych rozwiązań technologicznych, niespotykanych u innych producentów. Niektóre z ich pomysłów sprawdziły się już wcześniej, spotykając się z uznaniem użytkowników systemu AiRAY. Opracowane rozwiązania z wprowadzonymi w ostatnim czasie udoskonaleniami, dotyczą zarówno konstrukcji obudów, jak i technologii konstruowania przetworników, których kolejna generacja charakteryzuje się dwukrotnie większą zdolnością przetwarzania mocy, wyraźnym rozszerzeniem dolnej granicy przetwarzanego zakresu częstotliwości oraz zdolnością generowania wyższych poziomów ciśnienia akustycznego. Dzięki zastosowanym innowacjom, N-RAY zapewnia jakość dźwięku klasy hi-fi, o wyjątkowo szerokim przedziale dynamiki, a także bardzo szerokim, przesuniętym w dół, zakresie przetwarzanych częstotliwości, co w kompaktowych systemach wielu producentów bywa często sporym mankamentem.

N-RAY jest systemem bardzo uniwersalnym. Dzięki zmiennemu kątowi pokrycia poziomego oraz perfekcyjnie zaprojektowanej obudowie, system ten jest wręcz idealny dla małych i średniej wielkości pomieszczeń, w których zjawisko generowania odbić od ścian pomieszczenia stanowi zwykle trudny do opanowania problem.

Każdy z elementów systemu jest wyposażony w dwa neodymowe przetworniki o średnicy 6,5”, charakteryzujące się niskim współczynnikiem zniekształceń oraz dwudrożny przetwornik MF/HF o wylocie 6” i dwóch cewkach 3,5” oraz 1,75”, wykonany w technologii DDP. Uzupełnieniem systemu jest subwoofer SCN-F, wyposażony w neodymowy, 15” przetwornik o sensorycznie kontrolowanym wychyleniu membrany, który przetwarza zakres 35Hz – 200 Hz, pokrywający się z dolnym zakresem przetwarzania gron N-RAY. SCN-F umożliwia nie tylko przetwarzanie najniższych częstotliwości, ale również zapewnia dodatkową rezerwę mocy, niezrównaną dynamikę oraz dobrze zdefiniowany, punktowy bas.

Prezentowana przez N-RAY liniowa charakterystyka fazowa, zbliżona jest do charakterystyki fazowej systemu AiRAY, pasmo przenoszenia od 60 Hz do 22 kHz (-6 dB) oraz przetwarzana moc rzędu 1000 W, zdają się przeczyć kompaktowym wymiarom tego systemu. Wspomniany wcześniej zmienny kąt pokrycia poziomego, może być wyznaczany jako symetryczny o wartościach 90° lub 120°, a także asymetryczny o wartości 105°. Cecha ta zwiększa możliwość bardzo dokładnego rozplanowania pokrycia nagłaśnianego obszaru, pozwalając na zredukowanie ryzyka odbić dźwięku od elementów architektonicznych w pomieszczeniu. Rozproszenie w płaszczyźnie pionowej – podobnie jak w innych systemach liniowych – zależne jest od liczby elementów i zakrzywienia grona, które może być kształtowane w granicach od 0° do 12° oraz krokach co1º. Zintegrowany, trzypunktowy system montażu umożliwia zarówno łatwe podwieszanie gron, jak też ustawienie ich na SCN-F, z którym osprzęt ten jest w pełni kompatybilny. Wzorem wcześniejszych systemów CODA Audio, również N-RAY jest z nimi w pełni kompatybilny i przystosowany do współpracy ze wzmacniaczami serii LINUS. Hybrydowe, drewniano-aluminiowe obudowy, wykończone poliuretanową powłoką są wytrzymałe na zarysowania i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

 

N-SERIES

Składająca się z czterech produktów N-SERIES to seria małych, lekkich, a jednocześnie wysoce efektywnych i bardzo uniwersalnych systemów, które również pod względem przetwarzanej mocy, mogą konkurować ze znacznie większymi i cięższymi systemami PA.

DAC Dynamic Airflow Cooling

Przyjęte założenie przetwarzania olbrzymiej ilości mocy przez kompaktowy zespół głośnikowy, narzuciło konieczność zweryfikowania konstrukcji obudowy oraz opracowania nowej koncepcji efektywnego odprowadzania ciepła. Nowatorska koncepcja dynamicznego chłodzenia DAC Dynamic Airflow Cooling, polega na tym, że zarówno cała przednia ściana obudowy, do której zamontowane są przetworniki, jak i wyprofilowane w niej tunele rezonansowe, wykonane zostały z aluminium. Aluminiowe elementy zostały zoptymalizowane pod kątem uzyskania maksymalnego przepływu powietrza, zwiększając przez to wytrzymałość termiczną przetworników. Dostarczanie większej ilości mocy powoduje większy przepływ powietrza przez tunele, a przepływające przez wnętrze obudowy powietrze, wiąże ciepło oddawane przez przetworniki i rozprasza je na zewnątrz. Technologia DAC radykalnie polepszyła skuteczność odprowadzania ciepła. W porównaniu z konwencjonalnie chłodzonymi systemami, umożliwiła podwojenie przetwarzanej mocy oraz zwiększyła maksymalną wartość możliwego do uzyskania poziomu SPL.

 

Instafit Magnetic Coupler

Kolejna innowacja to Instafit Magnetic Coupler, który jest rozwiązaniem problemu często występującego w systemach liniowych oraz zespołach głośnikowych zestawianych w grona. Konstrukcja tego falowodu sumuje energię przetworników powodując, że ich działanie prezentuje cechy pojedynczego źródła dźwięku. Proces sumowania przebiega bez jakiegokolwiek zaburzenia zgodności fazowej, co pozwala na uzyskanie idealnej spójności oraz generowanie fali o jednolitym, wyrównanym czole, a co więcej, zapewnia utrzymanie równomiernego rozkładu  częstotliwości, wyznaczając równomierne rozproszenie dźwięku w osi płaszczyzny poziomej. Instafit Magnetic Coupler odpowiada również za propagację poziomą dźwięku i zamianę kąta tej propagacji.

 

Przetworniki DDP

Jeśli chodzi o technologię konstrukcji przetworników, to spotkamy tu zarówno dwumembranowe, 6” przetworniki DDP (Dual Diaphragm Planar-wave-driver) generujące spójną falę o płaskim czole – znane z AiRAY, jak też i kwintesencję opatentowanych przez CODA Audio technologii, w postaci unikatowego przetwornika RDC (Ring Diaphragm Curved-wave driver).

DDP jest 2-drożnym współosiowym systemem koncentrycznie ułożonych pierścieniowych membran, których zadaniem jest przetwarzanie jedynie wąsko wydzielonego zakresu częstotliwości, co pozwoliło na zwiększenie zakresu przetwarzanej mocy, podwyższenie dynamiki oraz nieporównywalne obniżenie współczynnika zniekształceń. Większa z pierścieniowych membran, przetwarza średni zakres częstotliwości, utrzymując niezmiennie wyrównaną charakterystykę. Zwiększenie zakresu skoku membrany do max. +/-0,8 mm pozwoliło na uzyskanie większej mocy wyjściowej. Mniejsza membrana, przetwarza zakres wysokich częstotliwości, charakteryzujący się wyjątkową zawartością transjentów i imponującą skutecznością. Ten nowoczesny przetwornik został zaprojektowany do promieniowania wolnej od wewnętrznych dyfrakcji, w pełni spójnej fali akustycznej o płaskim czole, w kształcie prostokątnego tłoka, co przyczyniło się do uzyskania dokładniejszej kontroli rozproszenia i bardzo wysokiej jakości dźwięku.

Przetworniki RDC

Przetwornik typu RDC jest podobny do przetwornika Planar Wave CODA Audio – z tą jednak różnicą, że wprowadzono tu pewną modyfikację, powodującą zaginanie czoła fali pod kątem 20°. Efektem jest bardzo niska zawartość zniekształceń, eliminująca konieczność korygowania, a finalnie, nadzwyczaj precyzyjne przetwarzania dźwięku, ale to jeszcze nie wszystko. Ta modyfikacja sprawia również, że po zestawieniu wielu elementów (np. N-APS), działają one jak jednolity zespół głośników umieszczony we wspólnej obudowie – bez szkodliwego zjawiska wzajemnego wpływania na siebie.

Należące do N-SERIES subwoofery wzbogaciły się również o kilka interesujących rozwiązań konstrukcyjnych, dotyczących zarówno obudów, jak i samych przetworników dolnego zakresu częstotliwości. Oprócz sensorycznie kontrolowanego wychylenia membrany, w konstrukcji ustroju przetworników zastosowano cztery aluminiowe pierścienie, redukujące zniekształcenia intermodulacyjne, minimalizujące wahania indukcji oraz redukujące kompresję termiczną. Rozwiązanie to, radykalnie zmniejszyło zawartość zniekształceń intermodulacyjnych, ogólnie poprawiając działanie przetwornika, a przede wszystkim, jakość przetwarzanego dźwięku.

Podążając śladem sprawdzonych rozwiązań, również w przypadki subwooferów zastosowano system dynamicznego chłodzenia (DAC), umożliwiający generowanie  bardzo wysokich wartości SPL, bez narażania przetwornika na ekstremalne przyrosty temperatury, skutkujące skompresowanym i zniekształconym dźwiękiem.

KARTA KATALOGOWA N-RAY
KARTA KATALOGOWA N-APS
KARTA KATALOGOWA N-SUB
KARTA KATALOGOWA SCN-F

CODA-N-SERIES-KATALOG

 

AKTUALNOŚCI:

System nagłośnienia Ski Resort Łódź

System nagłośnienia w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie

TOMMEX zaprasza na targi ISE 2020

System nagłośnienia CODA Audio na Hali Zbornej KWK „Pniówek”

Nagłośnienie poewangelickiego kościoła w Odolanowie

Nowość – CODA Audio N-APS

CODA Audio w Bytomskim Centrum Kultury

Pierwsza w Polsce instalacja CODA Audio APS stała się faktem!

Pierwszy system CODA Audio AiRAY już w Polsce!

CODA Audio na lubańskiej imprezie muzycznej LAWA 2018

Przetestuj monitory sceniczne CODA Audio serii CUE

CODA Audio APS – ARRAYABLE POINT SOURCE

CODA Audio i Cadac na Festiwalu Muzyki Alternatywnej „ALTERNATYWY 4”

Cadac CDC six oraz CODA Audio na koncercie Dody

CODA Audio na Paradzie z okazji Święta Narodowego Singapuru

 

Firma TOMMEX została oficjalnym wyłącznym dystrybutorem systemów nagłośnienia marki CODA Audio, zaprojektowanych i wyprodukowanych przez niemiecką firmę CODA Audio GmbH.

Dzięki wielu nowatorskim, unikatowym i opatentowanym rozwiązaniom technologicznym (szczegóły wkrótce!) CODA Audio wpisuję się w portfolio oraz strategię działania firmy TOMMEX, zakładającą dostarczanie zaawansowanych i nowoczesnych technologicznie rozwiązań, które sukcesywnie zdobywają rynek i wyznaczają nowe trendy w branży.

Wszystkie przetworniki i komponenty urządzeń głośnikowych CODA Audio produkowane są we własnej europejskiej fabryce. CODA Audio posiada linię wzmacniaczy Linus własnej produkcji oraz swój system transmisji cyfrowego sygnału audio.

CODA Audio oferuje szereg wysokiej jakości rozwiązań spełniających założenia najbardziej wymagających i złożonych profesjonalnych systemów nagłośnienia, poczynając od zastosowań mobilnych, poprzez instalacyjne, na koncertowych kończąc.

HEARING IS BELIEVING – zgodnie z mottem firmowym CODA Audio, zapraszamy zatem na lokalne odsłuchy i testy oferowanych rozwiązań systemowych.

Szczegółowy harmonogram eventów oraz koncertów na terenie Polski z wykorzystaniem systemów CODA Audio już wkrótce!

Kontakt: Tomasz Boroń tel. 503 138 837  tbr@tommex.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku: www.facebook.com/CodaAudioPoland

coda-dystrybucja

 

 

 

 

 

Marcin Zimny – Dyrektor Handlowy TOMMEX, Paul Ward – Sales and Marketing Director CODA Audio