Szukaj

Aktualności

Sortowanie

07.12.2017.

System nagłośnienia na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Zdjęcia udostępnione przez Stadion Śląski 

Instalacja nagłośnieniowa na Stadionie Śląskim w Chorzowie bazuje na zestawach głośnikowych Community oraz elektronice Dynacord. Do nagłośnienia ośmiu stref w ramach trybun obiektu wykorzystano:

119 szt. trójdrożnych zestawów głośnikowych Community R2-52Z (trybuny)
40 szt. superniskotonowych zestawów Community R6 Bass Horn (trybuny)
4 szt. zestawów głośnikowych dalekiego pola Community R2-694Z (boisko)
61 szt. zestawów głośnikowych Community Wet 2W8T (podbalkonia trybun)

Centrum zarządzania systemem znajduje się w pomieszczeniu komentatora zlokalizowanym na wschodniej trybunie. To tu umieszczono cyfrowy mikser Yamaha CL-1, matrycę Dynacord P64, konwertery Dante do MADI oraz komputer PC, który umożliwia pełną kontrolę  oraz zarządzanie systemem za pośrednictwem sieci IRIS-Net. Dodatkowo w pomieszczeniu przygotowano zestawy przewodowych i bezprzewodowych mikrofonów, procesory służące do obróbki sygnału mikrofonowego, eliminatory sprzężeń, odtwarzacze CD, MP3, USB, SSD oraz mikrofonowy pulpit strefowy Dynacord Promatrix umożliwiający na wydawanie komunikatów przez osobę zajmującą się zabezpieczeniem imprezy. Warto dodać, że mikrofon strefowy zostały wyposażony w automatyczną regulację dopasowującą siłę sygnału do poziomu hałasu tła.

System zasila 40 dwukanałowych wzmacniaczy Dynacord DSA 8209 oraz 47 czterokanałowych wzmacniaczy Dynacord DSA 8410, które zlokalizowano w 8 specjalnie przygotowanych amplifikatorniach. Komunikację pomiędzy konsoletą foniczną a wzmacniaczami mocy umożliwia 9 matryc Dynacord  P64. Pierwsza matryca znajduje się w pomieszczeniu komentatora, a pozostałe osiem zainstalowano po jednej na każdą amplifikatornie. Matryce P64 są połączone dwoma redundantnymi światłowodami, a wysyłka sygnału wewnątrz sieci jest oparta na protokole DANTE. Równolegle poprowadzono trzeci światłowód, który jest odpowiedzialny za komunikację w sieci IRIS-Net.

Do nagłośnienia galerii otaczającej obiekt oraz terenów pomiędzy stadionem a ogrodzeniem wykorzystano:

40 szt. zestawów głośnikowych Community R.25-94TZ
40 szt. zestawów głośnikowych Community Enstasys FR

W ramach nagłośnienia działającego wewnątrz budynku zainstalowano:

108 szt. głośników Community I/O 08T
88 szt. głośników Community DS8

Na terenie obiektu działa również specjalny system Bosch przygotowany do nagłośnienia kas biletowych przy bramach wejściowych. Instalacja bazuje na 10 wzmacniaczach miksujących Plena oraz 51 tubach głośnikowych LBC. System jest skomunikowany z systemem głównym za pośrednictwem transmisji sygnałów fonicznych w standardzie MADI.

Więcej na temat instalacji systemu nagłośnienia na Stadionie Śląskim w Chorzowie można przeczytać w grudniowym numerze Live Sound & Installation.

LiveSound-Slaski