Szukaj

Aktualności

Sortowanie

28.08.2012.

Lodowisko Cracovia

Cracovia to najstarszy działający klub sportowy w Polsce. Tegoroczna modernizacja hali lodowiska uwzględniła adaptację istniejącego systemu nagłośnienia do Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego APS Aprosys szwajcarskiego producenta g+m elektronik.

Nagłośnienie Lodowiska Cracovia to system wielofunkcyjny. Sercem systemu nagłośnienia jest amplifikatornia, w której znajdują się szafy techniczne DSO APS Aprosys. Oprócz priorytetowego zadania mającego na celu sprawną ewakuację w przypadku zagrożenia, nagłośnienie służy również do celów komercyjnych podczas imprez sportowych. W pomieszczeniu komentatora zainstalowano mikser Dynacord CMS 1000-2 oraz procesor dźwięku Dynacord DSP 244.

 

Ze względu na trudną akustykę obiektu oraz ciężkie warunki atmosferyczne panujące na hali lodowiska system nagłośnienia został zaprojektowany w oparciu o zestawy głośnikowe Community:

Tafla lodowiska ma wymiary 28x58m, trybuny mogą pomieścić ponad 2500 kibiców na miejscach siedzących, a łączna kubatura obiektu wynosi 77080m3.

 

Patrząc od strony akustyki powierzchnie na które trafiają fale dźwiękowe to głównie lód, blacha i stal. Jedynymi miejscami, które pochłaniają fale akustyczne są trybuny, dlatego bardzo ważną częścią projektu był dobór zestawów głośnikowych o właściwych kątach propagacji dźwięku.

Oprócz hali lodowiska system DSO obejmuje również wszystkie pozostałe pomieszczenia użyteczności publicznej znajdujące się na terenie budynku. Do ich nagłośnienia wykorzystano łącznie ponad 100 głośników.kątach propagacji dźwięku, tak by w hali zminimalizować negatywne skutki dźwięku odbitego oraz długiego czasu pogłosu.

Projekt, dostawę sprzętu oraz instalację zrealizowała firma Tommex Żebrowscy Sp. J.

Opis instalacji w prasie:
Lodowisko_Cracovia