Szukaj

Aktualności

Sortowanie

27.04.2022.

Trendy w technologii nagłaśniania stadionów piłkarskich – co nowego na stadionie ŁKS Łódź?

22 kwietnia 2022 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Stadionu Miejskiego im. Władysława Króla w Łodzi, z mocą atrakcji, m.in. Koncertem Margaret oraz meczem drużyny ŁKS z Chrobrym Głogów – pierwszym od ponad trzech dekad spotkaniem, rozegranym przy czterech czynnych trybunach nowego stadionu ŁKS.

Projekt tej inwestycji miejskiej był realizowany etapami. W 2015 roku ukończono pierwszy etap, który obejmował budowę nowoczesnej trybuny na 5,7 tys. miejsc z zapleczem szatniowym i socjalnym oraz boiska. Kolejna rozbudowa stadionu rozpoczęła się w sierpniu 2019 roku i polegała na dobudowaniu trzech dodatkowych trybun, dzięki czemu obiekt stał się całkowicie funkcjonalny.
Stadion, który jest zadaszony, może pomieścić 18 029 osób, co plasuje go na 12 miejscu wśród wszystkich stadionów piłkarskich w Polsce i jednocześnie czyni go największym stadionem w 1. lidze.
Nowy stadion umożliwia prowadzenie rozgrywek piłkarskich na najwyższym poziomie. To nie tylko trybuny i boisko o wymiarach 68 na 105 metrów, ale także powierzchnie biurowe, usługowe i gastronomiczne. W tak nowoczesnym obiekcie ważne jest, aby był wyposażony w profesjonalny system nagłośnienia.

 

System nagłośnienia stadionu ŁKS

System dźwiękowy na stadionie ŁKS został stworzony z myślą o zapewnieniu odpowiedniego poziomu mocy i doskonałej klarowności przekazywanych komunikatów. Wykorzystane zostały najpotężniejsze modele głośników RCF P6215 z serii P, dedykowane do zastosowań na obiektach sportowych. Wzmacniacze mocy Yamaha PC412-DI oraz PC406-DI pracują w technologii niskoimpedancyjnej, a ich najnowsze rozwiązania zapewniają dużą moc wyjściową oraz elastyczny silnik DSP. Sterowanie całym systemem możliwe jest dzięki oprogramowaniu ProVisionare, które umożliwia zdalną kontrolę wzmacniaczy zainstalowanych w czterech amplifikatorniach. Sygnały foniczne i sterujące przesyłane są w zamkniętej sieci światłowodowej wykorzystując protokół Dante.

Głównym elementem systemu jest matryca Yamaha MTX5-D, która w czasie rzeczywistym kontroluje system za pomocą dwóch mikrofonów pomiarowych umieszczonych na stadionie. Dzięki temu poziom ciśnienia akustycznego generowany przez urządzenia nagłaśniające jest automatycznie dopasowywany do poziomu tła. W pomieszczeniu spikera zainstalowane zostały elementy wyposażenia w postaci konsoli muzycznej Yamaha TF1, zestawów odtwarzaczy, odsłuchów i mikrofonów bezprzewodowych.

W ramach tego projektu zaplanowano także połączenie z elementami poprzedniego systemu nagłośnienia. Aby utrzymać przesył sygnału w protokole Dante w całym obiekcie, sygnał analogowy do wzmacniaczy z poprzedniego systemu jest przekazywany przez dwa przetworniki ARX NetSplit.

Projekt, dostawa i instalacja systemu nagłośnienia zostały realizowane przez firmę TOMMEX.