Szukaj

Aktualności

Sortowanie

25.07.2022.

Nowoczesne Nagłośnienie i Technologia Wielofunkcyjnej Sali Widowiskowej w Centrum Kultury CEIK w Olsztynie

Początkiem maja br. miało miejsce uroczyste otwarcie zmodernizowanego budynku Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych przy ul. Kościńskiego w Olsztynie, a wraz z nim, nowej sali koncertowej, która będzie służyła mieszkańcom całego województwa. Otwarcie obiektu połączone było z obchodami Dnia Strażaka. Zmodernizowane centrum to nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku. Inwestycja, której całkowita wartość wyniosła ponad 20 mln zł, ma być przeznaczona głównie na cele kulturalne.

Wielofunkcyjność Sali i Innowacyjne Wyposażenie

W sercu nowoczesnego centrum kultury znajduje się wielofunkcyjna sala widowiskowa, stanowiąca ośrodek artystycznego życia. Pomieszczenie to, z wyjątkowym zestawem możliwości, skrywa w sobie potencjał zarówno dla koncertów, jak i przedstawień teatralnych, konferencji czy seansów kinowych. Z myślą o różnorodnych wydarzeniach, sala została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy, tworząc doskonałe środowisko dla wyjątkowych doświadczeń.

Sala widowiskowa jest prawdziwym klejnotem centrum kultury, pomieszczeniem o wielu obliczach. Z przestawnymi widowniami na 414 miejsc siedzących, sala przekształca się w obszerny parkiet z wyjątkowo dużą sceną, mogącą pomieścić ponad 700 osób. To miejsce, gdzie dźwięk i wizualizacja splatają się w magiczny sposób, tworząc niezapomniane doświadczenia dla publiczności.

Wysoka Jakość Dźwięku i Wspomagające Systemy

Nagłośnienie i dźwięk odgrywają kluczową rolę w tworzeniu doskonałego widowiska. Dlatego w centrum kultury zainwestowano w zaawansowany sceniczny system elektroakustyczny oraz kinowy system nagłośnienia sali wielofunkcyjnej. Wykorzystano technologię, która zapewnia równomierne i imponujące pokrycie dźwiękiem całej widowni, idealne dla różnorodnych wydarzeń – od koncertów po konferencje. Zainstalowano również system interkomowy, a także system tłumaczeń symultanicznych.

fot. Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR

System Nagłośnienia Scenicznego

System nagłośnienia scenicznego zapewnia równomierne pokrycie dźwiękiem całej widowni sali widowiskowej, pozwalając na realizację koncertów, konferencji czy przestawień teatralnych.

System nagłośnienia frontowego oparto na zaawansowanym systemie N-RAY marki CODA Audio. Dzięki dwóm gronom, liczącym po osiem zestawom głośników szerokopasmowych trzydrożnych N-RAY oraz dwóm systemowym zestawom niskokotonowym SCN-F, dźwięk dociera do słuchaczy z imponującą klarownością. W razie potrzeby, do systemu można dołączyć również zestawy głośników subniskotonowych SCV-F. System wspomagają zestawy głośników D5-CUBE typu front-fill, które wzmocnią doznania pierwszych rzędów widowni. Zastosowane zestawy głośnikowe, główne szerokopasmowe, mają możliwość niesymetrycznej propagacji dźwięku.

Optymalne Sterowanie i Transmisja Sygnałów

Za kontrolę nad dźwiękiem odpowiadają czterokanałowe wzmacniacze mocy z procesorami DSP LINUS14-D. Dzięki nim istnieje możliwość wprowadzenia filtrów FIR, korygujących charakterystykę częstotliwościową dla wykorzystanych urządzeń głośnikowych, zapewniając najwyższą jakość dźwięku. Urządzenia sterujące wyposażone są w oprogramowanie umożliwiające zarządzanie pracą wzmacniaczy, konsolet fonicznych oraz zestawów mikrofonów bezprzewodowych i systemu odsłuchu osobistego.

Transmisja sygnałów audio między poszczególnymi elementami systemu nagłośnienia opiera się na profesjonalnym protokole transmisji sygnału audio DANTE, wykorzystującym cyfrową sieć audio w sieci Ethernet.

fot. Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR

Precyzyjne Odsłuchy Dla Artystów na Scenie

Aby zapewnić artystom odpowiednią jakość odsłuchu podczas występów na scenie, skonfigurowano kompletny zestaw monitorów odsłuchowych. Wybrano uniwersalne odsłuchy estradowe CODA Audio z serii CUE, w tym najmniejszy model CUE FOUR. Wsparcie zapewniają także monitorowe aktywne głośniki DXR12mkII od Yamahy, które posiadają również funkcję przenośnego nagłośnienia, mogąc być umieszczane na statywach.

Zaawansowane Konsolety Foniczne i Transmisja Audio

Do obsługi kompleksowego systemu nagłośnienia podczas różnorodnych wydarzeń, koncertów, konferencji czy spektakli, zastosowano dwie konsolety foniczne Yamaha serii QL wraz z zestawem przetworników analogowo-cyfrowo-analogowych. Model QL5, dedykowany jest dla obsługi nagłośnienia frontowego, QL1 dla nadzoru nad monitorem. System konsolet cyfrowych uzupełniają przetworniki analogowo-cyfrowo-analogowe Yamaha TIO1608-D, umożliwiające łatwą i elastyczną realizację wszelkich wydarzeń kulturalnych organizowanych w CEIK.

Najwyższa Jakość Systemu Nagłośnienia Kinowego

System nagłośnienia kinowego opiera się na profesjonalnych urządzeniach od szwedzkiego producenta PROPHON, opartych na fundamentach gromadzonej latami wiedzy i cennych doświadczeniach, przekształconych w doskonałą jakość dźwięku. W systemie wykorzystano kilka modeli, w tym efektowe głośniki M48, modularne zestawy głośnikowe LRC model XD223 oraz niskotonowy zestaw SUB6. Wszystko jest zasilane za pomocą zaawansowanych wzmacniaczy mocy z procesorami DSP serii P.

fot. Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR

Elastyczny System Interkomowy i Tłumaczeń Symultanicznych

Aby zapewnić efektywną komunikację podczas różnych wydarzeń, zaimplementowano system interkomowy oparty na urządzeniach hiszpańskiej marki AEQ. To zaawansowane narzędzie, składające się z pulpitów interkomowych serii BS3000 oraz bezprzewodowych pulpitów XPLORER, które zapewniają płynną komunikację w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo, centrum kultury jest wyposażone w profesjonalny bezprzewodowy system tłumaczeń symultanicznych marki BOSCH. System INTEGRUS gwarantuje doskonałą jakość dźwięku, swobodne poruszanie się uczestników spotkania i umożliwia swobodne korzystanie z różnych kanałów tłumaczeń.

Innowacyjne Funkcje Konferencyjne

Sala została przystosowana do prowadzenia pełnoprawnych konferencji, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii. System konferencyjny pozwala na elastyczne dostosowanie sali do potrzeb, umożliwiając podział na mniejsze, niezależne sale z dedykowanym nagłośnieniem i oświetleniem. Sercem systemu, jest matryca audio MRX7-D z przetwornikiem EXo8, do której to wprowadzone zostały dodatkowe kanały audio z przyłączy na scenie. W Sali zainstalowane dodatkowo urządzenia głośnikowe przyekranowe HOPS8 marki CODA Audio, służące do obsługi konferencji bez wykorzystania głównego systemu nagłośnienia.

System Pętli Indukcyjnej

Dodatkowo, z myślą o osobach niedosłyszących, zainstalowano system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną, spełniający normy bezpieczeństwa i jakości. System oparto na rozwiązaniach marki G+M elektronik, umożliwiających spełnienie normy PN-EN 60118-4, dotyczącej instalacji i działania pętli indukcyjnych.

Jako uzupełnienie systemu dostarczono szereg elementów i peryferii, niezbędnych do prowadzenia wydarzeń przewidzianych w sali, między innymi mikrofony przewodowe i zestawy bezprzewodowe Sennheiser, Audix i Vanguard, bezprzewodowy system odsłuchu osobistego, odtwarzacze audio, symetryzatory ARX, urządzenia sterujące i nadzorujące pracę systemu nagłośnienia – laptop i tablet multimedialny oraz komplet urządzeń sieciowych – przełączniki sieciowe, routery i punkty dostępowe WI-FI.

Centrum kultury stawia na nowoczesność i innowacyjność w dziedzinie nagłośnienia oraz technologii związanych z wydarzeniami artystycznymi i kulturalnymi. Wykorzystane zaawansowane rozwiązania sprawiają, że ta przestrzeń jest idealnie dostosowana do różnorodnych potrzeb i wymagań, tworząc doskonałe warunki dla organizacji różnych wydarzeń na najwyższym poziomie.

Dostawa, instalacja i uruchomienie systemów – firma TOMMEX.