Szukaj

Aktualności

Sortowanie

04.01.2023.

System nagłośnienia Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka

Początkiem września br. miało miejsce oficjalne otwarcie Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka, jednego z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, który będzie służył zarówno amatorom, jak i zawodowcom.
Na terenie Centrum znajduje się przestronny stadion i strzelnica biathlonowa, a także hala sportowa z boiskami do koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki. Do tego wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i rowerów.
Na zewnątrz, w sąsiedztwie głównego budynku, powstało boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 80×50 metrów, otoczone bieżną o długości 200 metrów. Powierzchnia całego zagospodarowanego terenu to ponad 5,5ha, a samych budynków aż 20,5 tysiąca metrów kwadratowych.
W budynku głównym umiejscowiono całe zaplecze do organizacji zawodów, m.in. pomieszczenia do pomiaru czasu i szatnie. W DCS znajduje się również bistro, restauracja, centrum SPA z basenem, saunami, tężniami solankowymi i  dwiema siłowniami, wyposażonymi w profesjonalny sprzęt.

Autor zdjęć: DCS Polana Jakuszycka

System nagłośnienia DCS Polana Jakuszycka

Dolnośląskie Centrum Sportu to bardzo złożony i wielostrefowy obiekt, z ogromną powierzchnią, w związku z czym zostało wyposażone w wielostrefowy rozproszony system nagłośnienia. Swoim zakresem system PA objął między innymi przestrzenie komunikacyjne obiektu oraz szatnie dla zawodników i pomieszczenia szlifierni, a także siłownie i bistro. System nagłośnienia zapewnia również wysokiej jakości dźwięk dla sali fitness, hali sportowej, centrum konferencyjnego oraz wnętrz restauracji.

System składa się z siedmiu szaf rack, wyposażonych w komplet źródeł, takich jak: mikrofony pulpitowe i bezprzewodowe, odtwarzacze audio, matryce audio wraz z panelami sterującymi oraz wzmacniacze mocy, wyposażone w procesory DSP. Poszczególne lokalizacje połączone są w jedną sieć LAN, która pozwala na transmisję sygnałów audio pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w systemie za pomocą cyfrowej sieci audio Dante oraz zarządzanie wszystkimi urządzeniami z poziomu jednego oprogramowania.
Dostarczony system audio, podczas codziennej pracy obiektu, służy do emisji muzyki tła w obiekcie oraz prowadzenia zajęć w hali sportowej czy sali fitness, jednak w czasie zawodów sportowych, staje się kluczowym systemem informacyjnym dla sportowców, organizatorów oraz widzów.
Mobilne szafy rack, dostarczone do systemu, pozwalają z jednej strony dołączyć do niego profesjonalne stanowisko komentatora, a z drugiej umożliwiają podanie sygnału audio z zawodów dla wozu transmisyjnego czy do zewnętrznego systemu nagłośnienia, rozstawianego podczas zawodów sportowych.

System nagłośnienia DCS Polana Jakuszycka zaprojektowano w oparciu o zestawy głośnikowe włoskiej marki RCF, dobrane odpowiednio do nagłaśnianych przestrzeni.
Seria Compact została wykorzystana do nagłośnienia hali sportowej, restauracji i foyer centrum konferencyjnego. Zestawy głośnikowe odporne na działanie czynników atmosferycznych serii P, zapewniają dźwięk dla zewnętrznej trybuny oraz tarasów restauracji. Strefa siłowni, fitness, bistro oraz sal konferencyjnych została nagłośniona z wykorzystaniem modeli WMR i CMR z serii Premium Speakers linii Business Music, zapewniających dźwięk RCF klasy premium, które dzięki eleganckiemu, dyskretnemu projektowi i dopracowanym detalom, dopasowują się do estetyki każdego wnętrza. W przestrzeniach komunikacyjnych oraz w szatni i szlifierni, zainstalowano sufitowe modele serii PLPL 60 i PL 6X o wysokiej skuteczności.
W systemie nagłośnienia wykorzystano również elektronikę marki ASHLY Audio, m.in. matryce audio  serii NE, wzmacniacze mocy serii nXp i serii NE oraz sterowniki systemowe serii FR.
System uzupełniają zestawy bezprzewodowych mikrofonów marki Sennheiser, odtwarzacze audio marki Denon oraz niezawodne przełączniki sieciowe marki MOXA.

Dostawa i uruchomienie systemów – firma Tommex.