Szukaj

Aktualności

Sortowanie

22.03.2023.

Doskonały dźwięk w Ośrodku Sportowym MOSiR w Katowicach

Jesienią 2022 roku otwarto nowy Ośrodek Sportowy MOSiR Katowice przy ul. Asnyka 27. Obiekt jest nowoczesnym stadionem wielofunkcyjnym, który oferuje przestrzeń do rekreacji i uprawiania zarówno amatorskiego, jak i profesjonalnego sportu.
W skład kompleksu wchodzi arena lekkoatletyczna z pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim, boisko do baseballu oraz dwa boiska do piłki plażowej. Dostępne są także wielofunkcyjne boiska, przystosowane do piłki ręcznej i koszykówki. Miłośnicy lekkoatletyki mają do dyspozycji 5-torową bieżnię z nawierzchnią poliuretanową oraz dodatkowy tor z fragmentem bieżni prostej do biegu na 100 metrów. Na terenie kompleksu znajdują się również rozbieg i skocznia do skoku wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą, rozbieg i skocznia do skoku o tyczce oraz piaskownica z rozbiegiem do skoku w dal.
Dodatkowo, na terenie kompleksu zainstalowano strefę street workout oraz ścieżkę rowerową.
Dzięki zastosowanym rozwiązaniom na terenie kompleksu można organizować zawody lekkoatletyczne oraz rozgrywki III ligi piłkarskiej. Dla zagorzałych fanów sportu zbudowano trzy trybuny, które pomieszczą ponad 500 osób, a także przygotowano odpowiednie miejsca dla dziennikarzy, którzy relacjonują wydarzenia sportowe w budynku zaplecza sanitarno-szatniowego.

System nagłośnienia kompleksu

W obiekcie zainstalowano zaawansowany wielostrefowy system dźwiękowy, który opiera się na matrycy dźwiękowej Yamaha MTX5-D, wyposażonej w wielostrefowy mikrofon PGM1 oraz panel sterujący DCP4V4SEU.
Do nagłośnienia tak dużej i skomplikowanej przestrzeni, wykorzystano pięć różnych typów głośników firmy RCF, które zostały dobrane indywidualnie do każdego miejsca.
Seria głośników P, odporna na działanie czynników atmosferycznych, została użyta w nagłośnieniu areny lekkoatletycznej (model P 6215), boiska do baseballa (model P 4228), trybun przy boisku do baseballa, areny lekkoatletycznej oraz boisk wielofunkcyjnych (P 3108).

Aby nagłośnić trybuny na budynku klubowym, użyto zestawów MQ 80P, które są przeznaczone do zastosowania zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz ze względu na posiadany standard IP55. Dzięki temu zapewniają one wysoką jakość dźwięku oraz skuteczność działania, co przekłada się na czystość przekazywanej mowy oraz wysoką jakość odtwarzanej muzyki. Natomiast do nagłośnienia pomieszczeń wewnętrznych w budynku klubowych, wykorzystano naścienne zespoły głośnikowe DU 31, które pozwalają na przekazywanie komunikatów głosowych, przywoływanie oraz odtwarzanie muzyki w tle, zaś ich uniwersalność pozwala na  wykorzystanie w różnych typach instalacji.

Zestawy głośnikowe zostały zasilone wzmacniaczami z serii CP marki APEX Audio, w tym modele CP 3004, CP 1504 oraz CP 354. Wzmacniacze te należą do serii CloudPower, która wprowadza rewolucję w branży. Urządzenia wyposażone są w nowatorską technologię GlidePath, zapewniającą doskonałe przekazywanie transjentów i precyzyjną kontrolę wychylenia membran głośników.
System nagłośnienia posiada dodatkowe przyłącza umieszczone w centrali nagłośnienia w budynku, a także dwa dodatkowe przyłącza rozmieszczone przy boisku do baseballa i na boiskach wielofunkcyjnych.

Łatwe i wygodne prowadzenie oprawy dźwiękowej oraz komentowanie na imprezach i zawodach sportowych, zapewni przenośne stanowisko komentatorskie, wyposażone w mikser Yamaha MG 16 XU, zestawy bezprzewodowe Sennehsier EW 100 z nagłownym i ręcznym mikrofonem, odtwarzacz Denon DN-500CB, odbiornik Bluetooth ARX BLU-DI oraz monitor M-Audio BX5. Komunikacja między lokalizacjami systemu odbywa się za pomocą protokołu audio Dante i okablowania ethernetowego. Punkty przyłączeniowe systemu wyposażone zostały w przetworniki AD RDL (DN-RN31) oraz Audinate AVIO.

Za projekt, dostawę i uruchomienie systemu nagłośnienia odpowiadała firma TOMMEX.