Szukaj
Kompaktowa seria CODA Audio CoRAY4 – jakość, niezawodność i elastyczność zastosowań….
Seria CoRAY składa się z dwóch modeli zespołów głośnikowych – CoRAY4 i CoRAY4L.
Kolumna CoRAY4
CoRAY4 jest 2-drożną, ultra kompaktową kolumną głośnikową, prezentującą właściwości źródła liniowego, zoptymalizowana zarówno pod kątem zastosowań touringowych (CoRAY4), jak i w instalacjach stałych (CoRAY4i). Z założenia, jest ona dedykowana dla małych oraz średniej wielkości pomieszczeń, o trudnym środowisku akustycznym, gdzie oprócz kompaktowych wymiarów sprzętu i wysokiej jakości przetwarzanego dźwięku, wymagany jest przede wszystkim jak najwyższy stopień zrozumiałości komunikatów słownych.
Wykonana z wysokogatunkowej sklejki brzozowej obudowa modelu CoRAY4 jest smukła – do złudzenia przypominająca kolumny architektoniczne. Dlatego użyte wcześniej określenie „kolumna głośnikowa” jest również pod tym względem w pełni uzasadnione. Pomimo niepozornego wyglądu (wymiary zewnętrzne to: 758 mm wysokości, 152 mm szerokości i 214 mm głębokości – przy wadze zaledwie 15,7 kg), w jej wnętrzu drzemie prawdziwa „bestia”. Dzięki czterem wysokiej klasy przetwornikom neodymowym LF o średnicy 5” oraz dwóm, neodymowym przetwornikom MID / HI zaprojektowanym w technologii wyrównanej liniowo „Planar-wave”, CoRAY4 przetwarza zakres od 80 Hz do 20 kHz. Współpracując z dedykowanym wzmacniaczem LINUS10, dostarcza 700 W (AES) mocy i jest w stanie wygenerować ciśnienie akustyczne, którego szczytowy poziom osiąga wartość 144 dB.
CoRAY4 jest też kolumną wysoce funkcjonalną pod względem możliwości wykorzystania oraz zestawiania elementów i konfiguracji pracy. Z racji zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, pozwala ona na szeroki zakres kontrolowania dźwięku – zarówno w przypadku rozproszenia poziomego, jak i pionowego. Rozproszenie poziome może być kształtowane symetrycznie, o kącie: 120° lub 60°, a także asymetryczne, o kącie 90° w dwóch możliwych konfiguracjach: 60° + 30° albo 30° + 60°. W przypadku instalacji kolumn w niewielkiej sali po bokach okna sceny, możliwość kształtowania kąta rozproszenia poziomego ma znaczenie szczególne, gdyż pozwala na precyzyjne kierowanie dźwięku w obszar widowni, redukując odbicia od ścian bocznych pomieszczenia.
Asymetryczny kształt rozproszenia pionowego, pozwala natomiast na skoncentrowanie dźwięku na obszarze widowni, unikając jego odbicia od sufitu. Zainstalowanie dwóch kolumn – jedna na drugiej – w formie podwójnej kolumny (CoRAY4 Twin), pozwala na uzyskanie spójnego, pionowego rozproszenia o kacie 24°, wolnego od interferencji pomiędzy zestawionymi kolumnami.
Przy konfiguracji CoRAY4 Twin, rozproszenie poziome, może być wyznaczone jednakowo dla dolnej i górnej kolumny jako: 120° lub 60° albo modyfikowane indywidualnie dla każdego z elementów, jako 120° dla kolumny bliskiego obszaru oraz 60° dla kolumny dalszego obszaru, dostarczając w ten sposób więcej energii w odległy obszar widowni. W opisanej konfiguracji, sprawność akustyczna systemu rośnie o około 6 dB, a jednocześnie zawęża się kierunkowość dla zakresu niskich częstotliwości, co przyczynia się do zwiększenia zdolności działania na długim dystansie.
Rozszerzenie niskotonowe CoRAY4L
Uzupełnieniem zespołu głośnikowego CoRAY4/CoRAY4i jest należący do tej samej serii ultra kompaktowy element niskotonowy CoRAY4L – intencyjnie zaprojektowany z myślą o systemach mobilnych. Obudowa CoRAY4L prezentuje identyczne wymiary zewnętrzne (758 x 152 x 214 mm), a co więcej, jest wzajemnie kompatybilny pod względem osprzętu instalacyjnego z modelem Co RAY4, pozwalając na utworzenie z nich jednolitego słupka.
CoRAY4L wyposażony został również w cztery wysokiej klasy przetworniki neodymowe LF o średnicy 5”, prezentujące bardzo niski wskaźnik zniekształceń. Tak jak ma to miejsce w przypadku modelu CoRAY4, również CoRAY4L, zapewnia 700 W (AES) mocy, a współpracując z dedykowanym wzmacniaczem LINUS10, jest w stanie wygenerować ciśnienie akustyczne na poziomie osiągającym wartość 131 dB.
CoRAY4L pracuje w przedziale od 80 Hz do 1300 Hz, więc nie wpływa znacząco na rozszerzenie zakresu przetwarzania niskich częstotliwości. Nie mniej jednak, wydatnie przyczynia się do zwiększenia skuteczności i mocy systemu, polepszając przetwarzanie dolnego zakresu pasma do granicy 80 Hz.
W przypadku systemu projektowanego na bazie kolumn CoRAY4, którego zadaniem ma być przetwarzanie również częstotliwości poniżej 80 Hz oraz zapewnienie odpowiedniej energii dla tego zakresu pasma, instalacja może być rozbudowana o subwoofery marki CODA Audio, model: G15-SUB lub G18-SUB.
Wersja instalacyjna
Z uwagi na systematycznie rosnące zainteresowanie serią CoRAY przejawiane przez projektantów instalacji elektroakustycznych, przeznaczonych dla różnych obiektów użyteczności publicznej, obydwa modele, szybko doczekały się swoich typowo instalacyjnych odpowiedników, oznaczonych jako: CoRAY4i oraz CoRAY4Li. Producent zadbał też o bogaty asortyment osprzętu instalacyjnego, pozwalającego nie tylko na szybkie i łatwe montowanie zespołów głośnikowych w pomieszczeniu, ale również na bardzo dużą swobodę ich kierunkowania względem pokrywanego dźwiękiem obszaru. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wymagających klientów, CODA Audio oferuje opcjonalnie obydwa modele w obudowach zabezpieczonych przed działaniem czynników atmosferycznych oraz wykończeniu zewnętrznym, w kolorystyce palety RAL, pozwalającej dostosować instalowane kolumny do wystroju każdego pomieszczenia.
To między innymi dzięki wprowadzanym rozwiązaniom, uwzględniającym w jak najszerszym zakresie zróżnicowane oczekiwania klientów, instalacje zaprojektowane na bazie serii CoRAY funkcjonują w niezliczonej ilości obiektów. Domy modlitewne, małe teatry, centra kongresowe, sale konferencyjne, muzea, porty lotnicze, centra handlowe oraz obiekty sportowe – to miejsca, w których serię CoRAY spotkamy w większości europejskich krajów. Systemów nagłośnieniowych CODA Audio funkcjonujących w opcji mobilnej lub w postaci stałej instalacji, można by i w Polsce naliczyć całkiem sporo.
Dedykowane kontrolery i wzmacniacze
Podsumowując krótką prezentację możliwości serii CoRAY4, trzeba koniecznie dodać, że nie jest ona przystosowana do pracy bez dedykowanego kontrolera. Z uwagi na ten fakt, seria CoRAY, może być używana wyłącznie z dedykowanym kontrolerem CODA AUDIO, lub z dedykowanymi wzmacniaczami CODA Audio, wyposażonymi w pokładowy DSP.
Kontroler oraz dedykowane wzmacniacze, udostępniają fabryczne ustawienia przygotowane dla serii CoRAY, które nie tylko równoważą system, pozwalając na optymalne wykorzystanie jego możliwości, ale też kontrolują działanie wzmacniaczy, gwarantując odpowiednie limitowanie sygnału i zabezpieczenie głośników, wydatnie przedłużając ich żywotność.